Guma do żucia może być zdrowa dla zębów | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiedza użytkowników: porady

Guma do żucia może być zdrowa dla zębów

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Brzoza, śliwki, truskawki, maliny i owoce jarzębiny zawierają niewielkie ilości alkoholu o nazwie ksylitol, który - podobnie jak cukier - ma słodki smak. Alkohol ten wykazuje zdolność ograniczania wzrostu niektórych bakterii, m.in. takich, które są przyczyną próchnicy zębów.
Badania potwierdziły, że dodawanie dzieciom w wieku szkolnym do gumy do żucia ksylitolu (zamiast cukru) może w istotny sposób przyczyniać się do ograniczenia liczby dzieci mających próchnicę zębów i zmniejsza ich zachorowalność na choroby wywołane obecnością bakterii w jamie ustnej i gardle.
Poza tym żucie gumy bezcukrowej to prosty sposób wspomaga higienę jamy ustnej. Pobudzamy się w ten sposób do wydzielania większej ilości śliny, co skutkuje wypłukiwaniem resztek pokarmów z zębów. Gumę taką powinno się rzuć w krótkim czasie po posiłkach (np. 20 minut). Żucie takiej gumy - rzecz oczywista - nie zwalnia od obowiązku codziennego mycia zębów (zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy) i okresowych przeglądów stanu uzębienia w gabinecie dentystycznym.
Uwaga: żucie gumy z cukrem może sprzyjać wystąpieniu próchnicy. Z kolei gumy bez cukru są właśnie oparte na ksylitomie.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT