Hemofilia | Ochoroba.pl
21.10.2020 Dziś imieniny Celiny, Hilarego, Janusza


Hemofilia

Hemofilia jest chorobą dziedziczną, której przyczyną jest niedobór składników (inaczej czynników) krzepnięcia krwi. U osoby chorej czas krwawienia jest prawidłowy, ale przedłużony jest czas krzepnięcia krwi czyli moment w którym pojawi się tzw. skrzep. Hemofilia objawia się występowaniem krwotoku nawet po niewielkich urazach i skaleczeniach. Najczęściej występują krwawienia z pępowiny, do mięśni, do stawów, z jamy ustnej. Stosunkowo często pojawia się krew w moczu. W hemofilii o lekkim przebiegu mogą występować tylko krwawienia po operacjach, krwawienia z nosa i z macicy. Większym krwawieniom może towarzyszyć gorączka czy też zwiększenie zawartości białych krwinek we krwi służących obronie organizmu przed zakażeniem. Krwawienia w tej chorobie są uporczywe i obfite. Po urazie mogą one pojawiać się dopiero po jakimś czasie, ale ich przebieg jest taki sam, jak w tych tuż po zranieniu.

Na chorobę tę chorują prawie wyłącznie mężczyźni, a jest przenoszona przez zdrowe kobiety na potomstwo męskie. Dlatego choroba ta zaliczna jest do chorób dziedzicznych. Wyróżniamy hemofilię typu A i B. Hemofilia A występuje u 90 proc. przypadków. Jest odmianą najcięższą i dotyczy czynnika krzepnięcia VIII, czyli jednego z elementów odpowiedzialnych za krzepliwość krwi. Hemofilia typu B to brak lub zahamowanie działania innego czynnika krzepnięcia :IX. Hemofilie te różnią się zatem przyczyną powstawania nieprawidłowości w krzepnięciu krwi.

Częstość wystepowania hemofilii wynosi 1 przypadek na 30000 mieszkańców. Leczenie polega na uzupełnianiu brakującego czynnika krzepnięcia.

Jeśli pojawiają się niepokojąco długie i częste krwawienia należy udać się do lekarza i koniecznie rozpocząć leczenie.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT