Jak zachowuje się człowiek w manii? | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Psychologia

Jak zachowuje się człowiek w manii?

student4.jpg
Zespół maniakalny (mania) jest w dużej mierze odwrotnością depresji. Często jest jej drugim biegunem - po epizodzie depresji, może wystąpić epizod manii - wówczas mówimy o chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Jakie są objawy manii?
Aby zdiagnozować zespół maniakalny muszą wystąpić następujące objawy:

  - zaburzenie nastroju (tzw. nastrój maniakalny)
  - zaburzenie napędu psychoruchowego (tzw. podniecenie maniakalne)
  - zaburzenie wielu procesów fizjologicznych i metabolicznych oraz rytmów biologicznych
  - zaburzenie emocji, czyli dysforia.

Procesy poznawcze w manii
Zespół maniakalny charakteryzuje wyraźnie przyśpieszone myślenie. To dlatego w opisie objawów używa się określenia ?gonitwa myśli? ? wszelkie procesy kojarzeniowe biegną u chorego bardzo szybko. Jakość i precyzja myślenia jest najczęściej jednak bardzo obniżona. Przyśpieszonemu myśleniu towarzyszy zazwyczaj słowotok i duża odwracalność uwagi.

Konsekwencją zaburzenia procesów myślenia jest spadek sprawności pamięci. Po epizodzie manii chory bardzo często nie jest w stanie przypomnieć sobie wielu wydarzeń, które miały wówczas miejsce. W łagodnych stanach maniakalnych pamięć może ulec polepszeniu.

Osoba w manii przejawia podwyższoną aktywność ruchową, której towarzyszy uczucie nie spożytkowanej energii i pobudzenie psychoruchowe. Dodatkowo obserwuje się zmniejszoną potrzebę snu.
Jakie myśli i zachowania towarzyszą człowiekowi w manii?
Nastrój maniakalny powoduje wzmożone samopoczucie. Osoba w manii przejawia nienaturalnie podwyższony nastrój, dzięki któremu posiada nad wyraz pozytywne ustosunkowanie do siebie, świata i swojej przyszłości. Często też charakteryzuje ją poczucie beztroski oraz nieadekwatne reakcje emocjonalne (np. śmiech po usłyszeniu smutnej wiadomości). W ostrych stanach maniakalnych dobre samopoczucie może przekształcić się w nastrój gniewliwy (tzw. dysforia).

Osoba w manii doznaje wielu wrażeń, myśli, które są nieadekwatne do rzeczywistości. Dzięki temu samoocena chorego nienaturalnie zawyża się, a własne możliwości oceniane są bezkrytycznie. Bardzo często jednostce towarzyszą urojenia wielkościowe - są to przekonania o sprawowaniu niezwykle ważnej roli, czy posiadaniu wybitnych zdolności (chory np. uważa, że jest prezydentem lub światowej sławy naukowcem). Najczęściej urojenia te nie są tak trwałe, jak w schizofrenii ? stanowią raczej niespójne i chwilowe myśli.

Wygórowana samoocena sprzyja nawiązywaniu przelotnych znajomości. Wpływa na to również podwyższony popęd płciowy, charakterystyczny dla tego zaburzenia. W stanie maniakalnym często dochodzi do jednorazowych i przypadkowych kontaktów seksualnych.

Istotą manii jest także brak umiejętności realnej oceny sytuacji - osoba nie dostrzega przeszkód w realizacji zadania. Często związane jest to ze sferą finansową. Pod wpływem chwili człowiek w manii potrafi wydać wszystkie swoje pieniądze, ponieważ nie dostrzega faktu, że za chwilę nie pozostaną mu żadne środki do życia. Decyzje podejmowane przez osobę w manii często są pochopne i nieprzemyślane ? niekiedy dotyczą ważnych i trudnych obszarów osobistych (np. podjęcie decyzji o rozwodzie).

Z racji braku czasu i wielu zadań, osoby z zaburzeniem maniakalnym odżywiają się nieregularnie i nie dbają o higienę. Strój czy wygląd zewnętrzny, mimo iż potrafi być niedbały, wskazuje na bezkrytyczną, wysoką samoocenę chorego.
Jak leczyć osoby z manią?
Konieczna jest wizyta u psychiatry. Do najpopularniejszych sposobów leczenia zalicza się podawanie leków neuroleptycznych (leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych). Ostre stany maniakalne wymagają hospitalizacji.

Marika Wrońska
Psycholog

Piśmiennictwo:
Bilikiewicz A. (1998), Psychiatria. PZWL: Warszawa


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT