Podróż w ciąży | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Ciąża

Podróż w ciąży

ciąża podróż
Wiele kobiet spodziewających się dziecka rezygnuje z wakacji, martwiąc się, że podróż może zaszkodzić maluszkowi. Jednak wakacje mogą być bezpieczne dla przyszłej mamy, a regeneracja sił przed pojawieniem się dziecka ? nieoceniona.

Kiedy jechać?

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyjechała na krótki urlop.
Uważa się, że drugi trymestr jest najbardziej odpowiedni do podróży. W pierwszym raczej odradza się wyjazdy ze względu na ryzyko poronienia, a w trzecim z powodu możliwości przedwczesnych narodzin maluszka. Ważne, żebyś czuła się bezpiecznie ? ciągły lęk o to, czy dziecko nie przyjdzie na świat podczas wakacji to niekomfortowa sytuacja i nie sprzyja Twojemu wypoczynkowi.

Dokąd jechać?

Wakacje mają być dla Ciebie odpoczynkiem, wybierz więc miejsce, które odwiedzisz z przyjemnością. Jeśli kochasz góry, jedź właśnie tam, ale zrezygnuj z długich pieszych wycieczek, czy zdobywania szczytów. Jeśli wolisz morze, pamiętaj, by nie spędzać zbyt wiele czasu na rozgrzanej słońcem plaży, wybieraj miejsca zacienione.


W czasie ciąży nie powinnaś odwiedzać miejsc egzotycznych i tropikalnych, których klimat znacznie różni się od tego, w jakim przebywasz na co dzień. Pamiętaj, że podczas takich podróży nie trudno o zatrucia pokarmowe i biegunki ? mogą one okazać się niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Przed wyjazdem do niektórych krajów niezbędne jest przyjęcie szczepionek, a nie każdą szczepionkę można podać kobiecie w ciąży.
Zastanów się też nad tym, co może przeszkadzać Ci na wakacjach. Jeśli lubisz ciszę, może warto rozważyć wyjazd do mniej znanej miejscowości, zamiast wybierać popularny kurort.
Ważne też, żebyś mogła odpocząć w wynajętym pokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dowiedz się wcześniej, czy w pensjonacie, który wybrałaś nie będzie się zatrzymywać np. grupa kolonijna.

Czym jechać?

Podróż pociągiem jest dobrym rozwiązaniem na długich trasach. Możesz w każdej chwili wstać, chwilę pochodzić, wyprostować nogi, kiedy zechcesz. Jeśli miewasz chorobę lokomocyjną, to w pociągu raczej jej nie odczujesz. Kłopotliwe może okazać się korzystanie z toalety ? jej powierzchnia jest bardzo mała, warunki higieniczne raczej kiepskie, a będziesz musiała odwiedzać ją częściej niż inni pasażerowie.
 
Pamiętaj, że nie każdy współpasażer weźmie pod uwagę Twój okrągły brzuszek. Jeśli podróżujesz pociągami, na pewno zauważyłaś, że w wagonach z przedziałami dla osób niepalących palacze często raczą się papierosami na korytarzach, tłumacząc, ze w przedziale przecież nie palą, a gdzieś muszą. Niestety, dym papierosowy może być dla Ciebie szczególnie dokuczliwy, wywołać nudności, ból głowy (nie wspominając już o jego wpływie na cały Twój organizm i rozwijające się dziecko).

Samochód wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej usiądź wygodnie na miejscu pasażera lub z tyłu. Do 32 tygodnia ciąży możesz sama prowadzić, później jednak lepiej przekazać kierownicę komuś innemu. Nawet podczas gwałtownego hamowania możesz uderzyć brzuchem o kierownicę, a to bywa powodem odklejenia łożyska.

W czasie ciąży jesteś zwolniona z obowiązku zapinania pasów, pamiętaj jednak, że możesz kupić specjalny adapter do pasów, który umożliwi ich zapięcie bez uciskania brzucha.

Podczas jazdy samochodem zatrzymuj się tak często, jak tego potrzebujesz. Za każdym razem wysiądź, rozciągnij mięśnie, przejdź się chociaż kawałek.

Jeszcze przed wyjazdem opracuj trasę i zaplanuj najbardziej optymalną godzinę wyjazdu ? omijaj zatłoczone drogi oraz porę, kiedy na ulicach tworzą się największe korki, zwiększy to Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Autokaru raczej nie powinnaś brać pod uwagę. Odstępy między siedzeniami są niewielkie, nie będziesz mogła wyprostować nóg, a to grozi zapaleniem żył i obrzękami, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powietrza. Pamiętaj, że autobus zatrzymuje się tylko w wybranych miejscowościach na trasie, nie zawsze na dworcu ? możesz więc mieć problem ze skorzystaniem z toalety, a większość autobusów nie ma toalety, albo jest ona niedostępna dla pasażerów.

Jeśli planujesz podróż samolotem, a Twój lekarz uznał, że nie ma ku temu przeciwwskazań, sprawdź jakich dokumentów wymagają od ciężarnej linie lotnicze, z których usług korzystasz. Zwykle, do 36 tygodnia ciąży, przewoźnicy wymagają zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do lotu, wystawionego nie wcześniej niż siedem dni przed odlotem. Po 36 tygodniu wymagane są dodatkowe opinie lekarza.

Niezależnie od tego ile jeszcze czasu pozostało do rozwiązania, powinnaś upewnić się wcześniej jakich dokumentów będziesz potrzebować, bo przewoźnicy różnie rozwiązują tę kwestię.

W czasie lotu zginaj i prostuj nogi, a jeśli to możliwe wstań, chociaż na chwilę. Pij też dużo wody, co pomoże zapobiec powstawaniu obrzęków.
 
Pamiętaj?
  • Zawsze skonsultuj podróż z lekarzem, opowiedz o tym, dokąd chciałabyś się wybrać, jak zamierzasz dotrzeć we wskazane miejsce.
  • Zawsze zabieraj ze sobą całą dokumentację medyczną ciąży.
  • Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy szpital położniczy. Musisz wiedzieć, gdzie udać się po pomoc nie tylko w miejscu wypoczynku, ale także podczas podrózy. Roborock Compare
Anna Szczygłowska, dietetyk kliniczny


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT