Żylaki: jak ich uniknąć? | Ochoroba.pl
28.02.2021 Dziś imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany


Porady

Żylaki: jak ich uniknąć?

nogi kobieta buty na obcasach żylaki

Skłonność do występowania żylaków w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych, a następnie zmian zakrzepowych w żyłach jest częstsza w jednych rodzinach, a rzadsza w innych. Czego więc powinni unikać ludzie z rodzinną skłonnością do żylaków ?

Przede wszystkim:

  • Takie osoby powinny unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, ponieważ utrudnia to odpływ krwi z nóg. Tego typu osoby powinny mieć możliwie często wstawać, a siedząc lub stojąc w miejscu, poruszać nogami i stopami.
  • Nie kąpać się w wodzie o wysokiej temperaturze i nie korzystać z sauny oraz nie przeprowadzać depilacji gorącym woskiem.
  • Poza tym powstawaniu żylaków sprzyjają nadwaga, zaparcia i wysokie dawki leków hormonalnych, podobne jak stosowane kiedyś w antykoncepcji.
  • Ludzie ze skłonnością do żylaków powinni unikać noszenia zbyt obcisłych spodni, rajstop, butów, a kobiety - chodzenia w butach na wysokich obcasach.
  • Jeśli mamy skłonności do żylaków nie powinniśmy uprawiać wyczynowo dyscyplin sportu wymagających bardzo dużego wysiłku fizycznego, jak podnoszenie ciężarów lub skoki. Możemy natomiast uprawiać takie dyscypliny jak: pływanie, jazda na koniu, na rowerze. Możemy też tańczyć, ponieważ taniec pobudza krążenie.

Warto stosować w celach profilaktycznych (ale też w leczeniu zmian zakrzepowych w żyłach) naturalne preparaty, takie jak wyciągi z kasztanowca, ruty, nostrzyka oraz duże dawki naturalnej witaminy C.

 

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT