Nowotwór płuc | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


Nowotwór płuc

Najczęstszym nowotworem płuc jest rak oskrzela, umiejscowiony w oskrzelach lub oskrzelikach. Pojawia się głównie u mężczyzn między 55 a 65 rokiem życia. Przyczyny powstania nowotworu są nieznane. Wpływ rakotwórczy ma wieloletnie palenie tytoniu zarówno czynne (tzn. jesteśmy palaczami) jak i bierne (tzn. przebywamy w pobliżu osób palących), narażenie na pyły azbestu, uranu, chromu i niklu, a poza tym zmiany zapalne pozostałe po przebytej gruźlicy. Ryzyko zachorowania zwiększają także czynniki dziedziczne.

Do wcześniejszych objawów nowotworu należy męczący, płytki i suchy kaszel, bóle w klatce piersiowej, zadyszka, chrypka, zaburzenia rytmu serca. W późniejszym okresie pojawia się krwioplucie i chudnięcie.

Inną z postaci raka płuc jest przerzut nowotworu z innego narządu, np. nerki czy jelita grubego. Przerzuty są przenoszone drogą krwi lub chłonki. W tym przypadku objawy są skąpe, często są nimi bóle w klatce piersiowej, stany podgorączkowe, rzadziej kaszel lub duszność.

Sam rak płuc daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, kości, mózgu, wątroby, nadnerczy, nerek i tarczycy. Dlatego najważniejsze jest szybkie wykrycie raka i rozpoczęcie leczenia. Profilaktyka polega na okresowym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej, zaprzestaniu palenia tytoniu, W przypadku narażenia na pyły azbestu, uranu, chromu i niklu, polega na unikaniu kontaktu z pytałmi oraz stosowaniu ochron osobistych (masek przeciwpyłowych z odpowiednio dobranymi filtrami).Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT