Rzeżączka jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Następuje poprzez kontakty seksualne stąd zaliczana jest do chorób wenerycznych. Może dotyczyć narządów płciowych, odbytnicy i gardła.
Około 25 proc. zakażonych mężczyzn i około 50 proc. zakażonych kobiet jest nieświadomymi nosicielami tej choroby, gdyż zakażenie przebiega u nich bezobjawowo. U kobiet rzeżączka ubjawia się poprzez zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy, które może powodować wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z dróg rodnych. Ostre zapalenie cewki moczowej, powodujące swędzenie lub pieczenie w czasie oddawania moczu, oraz wyciek ropnej wydzieliny, to charakterystyczne dolegliwości, na które skarżą się zarażeni mężczyźni. W razie zakażenia przez odbytnicę występuą objawy zapalenie błony śluzowej odbytnicy.
Powikłaniami nieleczonej rzeżączki jest zapalenie macicy, jajników czy też otrzewnej (tkanki wyściełającej jamę brzuszną). U mężczyzn dochodzi do zapalenia gruczołu krokowego i najądrza. Chory człowiek może stać się bezpłodny, cierpieć na zapalenie stawów czy też zapalenie serca. U noworodków choroba dotyka oczu, powodując zapalenie spojówek.
W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów należy skontaktować się z lekarzem wenerologiem, który zapewne wykona testy diagnostyczne dla potwierdzenia rozpoznania. Leczenie wymaga stosowania antybiotyków.