Zapalenie stawów | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny


Zapalenie stawów

Staw jest połączeniem między kośćmi. Jego zadaniem jest umożliwienie sprawnego poruszania się. Co dzieje się, gdy dotknie go stan zapalny? 

 

Zapalenie stawów jest stanem zapalnym połączonym z obrzękiem, zaczerwieniem, bólem i utrudnieniami w poruszaniu chorej części ciała. Choroba spowodowana jest najczęściej przez zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe tzn. zmiany w składzie stawu - utrata chrząstki stawowej zapobiegającej tarciu między kośćmi. Czasami zapalenie wywołać mogą bakterie. Kiła, rzeżączka czy łuszczyca sprzyjają pojawianiu się choroby.

Ból i obrzęk w okolicy zapalenia to najczęstsze z objawów choroby. Chory staw jest wówczas zwykle zaczerwieniony i dużo cieplejszy od zdrowego. Z powodu bólu ruchomość stawu jest zazwyczaj znacznie ograniczona. Zapalenia stawów mogą doprowadzić do chwilowego bądź trwałego uszkodzenia stawu. Dodatkowymi dolegliwościami mogącymi się pojawić są gorączka, osłabienie, bóle mięśni.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych. Czasami stosuje się terapie ciepłem czy ultradźwiękami. W miarę możliwości powinno się oszczędzać chory staw poprzez unieruchomienie go. Jeśli zapalenie wywołane jest bakterią podaje się choremu odpowiednie antybiotyki.

 

Czytaj więcej na temat: stawyNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT