Olejek rycynowy | Ochoroba.pl
15.07.2020 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Olejek rycynowy

Olejek_rycynowy.jpg

Znany jest od 4 tysięcy lat, początkowo stosowany w Indiach i Egipcie m.in. przy budowie piramid. Uzyskuje się go z nasion biliny. Jest gęsty, jasnożółty, nie posiada smaku i zapachu. Ma za to liczne właściwości kosmetyczne, choć unikać go powinny kobiety w ciąży.

Olejek rycynowy - tylko 24,99 zł -> kliknij tutaj


Olejek rycynowy jest pospolicie nazywany olejkiem rącznikowym, ponieważ pochodzi od rośliny z rodziny rącznika pospolitego. Olej uzyskuje się z nasion byliny, które są wyciskane, a następnie poddawane obróbce termicznej przy użyciu gorącej wody. W ten sposób rozkłada się toksyczna substancja, jaką jest rycyna.

Sam olejek rycynowy jest bardzo gęstą cieczą. Można go rozpoznać po jasnożółtej barwie, lecz może być on również bezbarwny. Nie posiada smaku ani zapachu.

Olejek rycynowy był już znany przed 4 tysiącami lat w Indiach i Egipcie. Był on stosowany głównie przybudowie piramid - smarowano nim zewnętrzne części bloków kamiennych, co powodowało zmniejszenie tarcia i ułatwiało im pracę.

Właściwości olejku rycynowego

Zastosowanie oleju rycynowego jest bardzo szerokie. Możemy go znaleźć w barwnikach, farbach, lubrykantach, olejach silnikowych, kosmetykach oraz perfumach. Dzięki swoim właściwością pobudzającym używane są najczęściej w lekach na zaparcia. W kosmatologii znalazł swoje miejsce, jako składnik wielu odżywek do przesuszonych i zniszczonych włosów oraz paznokci. Bardzo ważne jest to, iż olejek łatwo przenika w głąb naszej skóry, dzięki temu jest uznanym składnikiem przy produkcji kremów, balsamów oraz innych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Stosowanie olejku rycynowego na włosy

Olejek rycynowy nie jest produktem, rozpoznawalnym na naszym rynku kosmetycznym, a szkoda. Dzięki swojemu powinowactwu z keratyną, włosy bardzo dobrze reagują na tę substancję. Nie polecam stosowania olejku rycynowego solo na całą długość włosów, bowiem może on nadmiernie wysuszyć włosy, mimo swej oleistej struktury. Gdy stosujemy olej rycynowy, jako maseczkę, czyli na całe włosy, wówczas mieszamy go z innymi odżywczymi składnikami.

Nie wszystkie odżywki, maseczki czy szampony do włosów mają w swoim składzie tę substancję. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Znamy kilka sposobów jak temu zaradzić i stworzyć taką właśnie maseczkę, która będzie zawierała ten olejek.

Aby zrobić taką maseczkę będzie nam potrzebne:

- olejek rycynowy
- żółtko jajka
- kwasek cytrynowy lub sok z cytryny

Wszystkie te składniki należy ze sobą dokładnie połączyć, następnie nanieść na same końcówki lub na całe włosy, zależnie od ich kondycji. Taka maska powinna pozostać na głowie ok. 15 min. Następnie trzeba ją zmyć. Taką kurację możemy wykonywać 2 razy w tygodniu, ale uwaga, jeśli włosy są farbowane na ciemny kolor cytryna może spowodować ich rozjaśnienie. Wtedy proszę dodać bardzo małą ilość soku z cytryny lub w ogóle.

Rozgrzany w dłoniach olej rycynowy może być wcierany w skórę włosów, będzie wtedy pobudzał ich wzrost. To samo możemy czynić, kiedy, np. po farbowaniu osłabione włosy zaczynają nam nadmiernie wypadać. Kurację takim nierozcieńczonym olejkiem możemy wykonać na wieczór, a rano zmyć jego nadmiar szamponem do włosów. Musimy jednak pamiętać, że zmycie go nie będzie takie proste. Musimy nastawić się na przynajmniej dwukrotne mycie włosów, najlepiej szamponem ziołowym. Pamiętać również trzeba, że spanie z olejkiem na włosach może spowodować zaplamienie poduszki, więc radzę położyć na nią ręcznik.

Olejek rycynowy w sklepie Ochoroba.pl - tylko 24,99 zł -> kliknij tutaj

Do włosów zniszczonych można również domowym sposobem zrobi odżywkę. Nie posiada ona w swoim składzie, tak jak maska soku z cytryny, więc może być używana do włosów farbowanych. Do zrobienia odżywki będziemy potrzebować:

- łyżkę nafty kosmetycznej
- 2 łyżki oleju
- 1 żółtko
- 2 lub 3 łyżki oleju rycynowego ( zależy, jakie mamy długie włosy)
- można dodać kilka kropel witaminy A oraz E w płynie.

Tak przygotowaną odżywkę nakładamy na całe włosy, łącznie ze skórą głowy. Należy przy tym wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy, aby pobudzić mieszki włosowe. Następnie nakładamy czepek foliowy, pływacki lub folię do żywności na głowę, tak żeby substancja odżywcza nam nie spłynęła i podgrzanym ręcznikiem owijamy całą głowę. Teraz możemy zrelaksować się przy kawie i książce, bo mamy dla siebie ok. godzinę. Po tym czasie zmywamy odżywkę z włosów szamponem.

Natomiast, jeśli mamy włosy mało elastyczne lub matowe możemy również wykonać troszkę inną maseczkę. Będziemy potrzebować:

- 1 lub 2 łyżki miodu,
- 2 łyżki oleju,
- 2 łyżeczki olejku rycynowego,

- jeśli jesteśmy w posiadaniu aloesu możemy dodać kilka kropel, spowoduje że nasze włosy będą lepiej nawilżone.

Wszystkie składniki mieszamy razem, nakładamy tak jak wcześniejsze maseczki na całe włosy, okrywamy folią i ręcznikiem i pozostajemy od 1-2h z taką maseczką. Następnie myjemy włosy.

Do domowych odżywek z olejkiem rycynowym możemy również dodawać inne olejki tj. cynamonowy, który działa pobudzająco i jest dobry przy wypadaniu włosów, a także olejek kokosowy czy migdałowy, które nie obciążają nadmiernie włosów, ale jednocześnie je nawilżą.

Jeśli nie mamy czasu i ochoty w bawienie się w robienie naturalnych odżywek i masek, możemy olejek rycynowy dodać do szamponu lub odżywki o działaniu nawilżającym. Ten olej bardzo dobrze komponuje się ze składnikami nawilżającymi.

Jeśli któraś z naszych czytelniczek ma swoje sprawdzone odżywki, maseczki z wykorzystaniem olejku rycynowego może śmiało podzielić się z nami swoimi przepisami.

Zastosowanie olejku rycynowego w pielęgnacji paznokci

Chyba nie znam kobiety, która nie miałaby problemów z rozdwajającymi się paznokciami, czy twardymi skórkami wokół paznokci. Mam dla was drogie czytelniczki rozwiązanie, a mianowicie odżywkę, maskę, która będzie przystosowana do naszych potrzeb. Żeby zrobić sobie taką odżywkę potrzebujemy jedynie:

- olejek rycynowy,
- żółtko jajka,
- kwasek cytrynowy.    

Wszystkie te składniki mieszamy w miseczce i nakładamy na paznokcie oraz skórki około paznokciowe. Efekt powinien pojawić się już po kilkukrotnym zastosowaniu odżywki. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i wytrwałości w codziennej kosmetyce, a w krótkim czasie będziemy mogły cieszyć się gładkimi dłońmi i pięknymi paznokciami. Warto jest pamiętać, by nie stosować tej kuracji podczas ciąży.

Stosowanie olejku rycynowego w lecznictwie

Olejek rycynowy stosowany jest nie tylko w kosmetykach, ale również w produktach farmaceutycznych. Jego lecznicze właściwości zostały dostrzeżone ponad tysiąc lat temu. Stosowany był wtedy m.in. do wywoływania porodów i do usuwania łożyska. Później był jednym z głównych leków przy leczeniu chorób wewnętrznych i zewnętrznych.

W obecnych czasach najczęściej stosowany jest, jako okład. Już, kilkugodzinne okładanie obolałego lub przebarwionego miejsca powoduje, że naczynka są pobudzone, co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i zwiększoną produkcją limfocytów.

Uwaga, kobiety, które są w ciąży nie powinny stosować żadnych produktów, które zawierają olejek rycynowy.

Olejek rycynowy - tylko 24,99 zł -> kliknij tutaj Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT