Aromaterapia - jak korzystać z olejków eterycznych w domu, w pracy, w podróży | Ochoroba.pl
22.02.2020 Dziś imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora


Ciało i umysł

Aromaterapia - jak korzystać z olejków eterycznych w domu, w pracy, w podróży

inhalacja

Dobroczynnym wpływom olejków eterycznych na zdrowie i nastrój możemy poddawać się wszędzie. To, jaki sposób wybierzemy, zależy od okoliczności i indywidualnych preferencji.

Istnieje kilka sposobów na stosowanie olejków eterycznych. Podejmując decyzję, który wybrać, oprócz własnych upodobań powinniśmy mieć na uwadze rezultat, jakiego oczekujemy. Poniżej znajduje się kilka wskazówek na temat tego, jak powiązać formę stosowania aromaterapii ze spodziewanym  efektem terapeutycznym.

Inhalacje przygotowuje się poprzez dodanie kilku kropli olejku eterycznego do naczynia z wodą o temperaturze 60-70 st. C. Należy pochylić się nad naczyniem, nakryć głowę ręcznikiem i spokojnie wdychać unoszącą się parę przez kilka minut. Inhalacje stosuje się najczęściej w celu udrożnienia dróg oddechowych podczas przeziębienia. Olejki, które wykorzystujemy w tym celu, to olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy. Ulgę powinno przynieść także naniesienie kilku kropel olejku na chusteczkę czy poduszkę.

Kąpiel aromaterapeutyczna działa nie tylko leczniczo, ale także odprężająco. Zabieg ten należy stosować na umyte ciało, przed kąpielą należy więc wziąć prysznic. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą dodaje się kilka kropel olejku, po czym korzysta z kąpieli przez 15-30 minut. W trakcie zabiegu nie powinno się stosować żadnych kosmetyków, a po jego zakończeniu nie należy spłukiwać ciała. Aby wzmocnić efekt działania olejków, można wetrzeć w skórę oliwkę. Czynnikiem potęgującym ich działanie jest także ciepło.

Do masażu aromaterapeutycznego wykorzystuje się mieszankę przygotowaną z kliku kropli olejku eterycznego rozpuszczonego w oleju bazowym, np. oliwie z oliwek czy oleju z pestek winogron. Zabieg ten wykonuje się w celach terapeutycznych, relaksacyjnych, a także pielęgnacyjnych.

Do aromatyzowania i odkażania powietrza w pomieszczeniach można zastosować kominki aromaterapeutyczne, dodać kilka kropel wybranego olejku do nawilżacza, czy przygotować bukiet z suszonych płatków ulubionych kwiatów, tzw.potpourri.

Przy problemach z bezsennością warto nanieść klika kropel olejku lawendowego na poduszkę.

Każdy zabieg z wykorzystaniem odpowiednio dobranego olejku eterycznego powinien pozytywnie wpłynąć na nasze ciało i umysł.

Magdalena Zabłocka
BiotechnologNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT