O trudnościach z rannym wstawaniem | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Porady

O trudnościach z rannym wstawaniem

pobudka4.jpg

Wiele osób skarży się na złe samopoczucie z rana, brak energii, trudności z "rozruchem organizmu" i podjęciem pracy. Szukają wówczas często pomocy w piciu mocnej kawy. Jak wiadomo, kawa powinna być ograniczana, poza tym pita na pusty żołądek może powodować jego podrażnienie. Dlatego warto stosować się do innych sposobów.

Osobom, które z trudem przychodzi rozpoczęcie dnia, warto zalecić, aby wstawały zaraz po przebudzeniu się, a nie dosypiały i nie poddrzemywały "jeszcze troszeczkę". Takie dosypianie opóźnia rozruch organizmu i utrudnia osiągnięcie pełnej sprawności.

Na kłopoty ze wstawaniem lekarze zalecają również wykonywanie kilku ćwiczeń oddechowych, jeszcze w łóżku, w następujący sposób: leżąc na plecach z małą poduszką pod głową, układamy ręce na brzuchu, powyżej pępka i wykonujemy gwałtowny wydech powietrza nosem, czekając, aż organizm upomni się o powietrze; wtedy wciągamy je możliwie spokojnie przez nos, aby chwilę potem zrobić gwałtowny wydech przez nos. Ćwiczenie to należy powtórzyć ok. 20 razy.

Poranne ćwiczenia oddechowe można wykonywać też na stojąco przy otwartym oknie. Przyjmujemy pozycję z wyprostowanym kręgosłupem i podniesioną głową. Robimy powoli głęboki wdech, po czym wstrzymujemy powietrze na 3-4 sekundy, a następnie wykonujemy głęboki wydech, luźno opuszczając ręce i opuszczając głowę.

Innym sposobem pokonania trudności z rannym wstawaniem są poranne kąpiele, które jednocześnie hartują organizm i korzystnie wpływają na regulację naczyniowo-nerwową.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT