Miażdżyca tętnic kończyn dolnych | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

miazdzyca.jpeg

Za wysoki cholesterol?Choroba miażdżycowa? Ból nóg po przejściu kilkuset metrów? Może to miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Jakie są jej rodzaje i jak się ją leczy?
Miażdżyca w swej istocie sprowadza się do postępującego stwardnienia ścian naczyń i pogrubienia śródbłonka (czyli wewnętrznej warstwy0, powodowanego przede wszystkim odkładaniem się w nim ciał tłuszczowych. Doprowadza to do ubytków w jego ciągłości i tym samym do nierówności wewnętrznej powierzchni naczynia w miejscu zaawansowanych zmian miażdżycowych, do tworzenia się zakrzepów przyściennych i zwężenia jego światła.


Do najczęstszych zmian miażdżycowych dochodzi w mózgu, sercu, nerkach i kończynach dolnych. Mimo wczesnych początków rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach, dolegliwości i objawy warunkowane ich rozwojem występują zazwyczaj znacznie później, gdyż zjawiają się dopiero z chwilą upośledzenia ukrwienia poszczególnych narządów.
Uwzględniając umiejscowienie zmian i objawy, lekarze rozróżniają cztery postacie miażdżycowego niedokrwienia kończyn dolnych:
Niedrożność lub zwężenie końcowego odcinka aorty brzusznej i tętnicy lub tętnic biodrowych zwane zespołem Leriche'a, często bez typowego chromania przystankowego , oraz znacznym osłabieniem i znikaniem mięśni podudzi i ud. U wielu chorych widoczne jest stale utrzymujące się zblednięcie skóry, szczególnie na stopach. U mężczyzn występują zaburzenia wzwodu, spowodowane zmniejszonym dopływem krwi do członka. Przebieg choroby jest długotrwały. Pogorszenie jest zwykle powiązane z pojawieniem się dodatkowej niedrożności w tętnicach udowych i podkolanowych.
Niedrożność udowo-podkolanowa zdarza się najczęściej. Stopniowo pojawiają się wszystkie charakterystyczne cechy niedokrwienia, a postęp choroby jest szybszy niż w przypadkach niedrożności końcowego odcinka aorty i tętnic biodrowych. Rozwój choroby bywa przeważnie etapowy, z charakterystycznymi okresami poprawy, pozornie świadczącymi o zatrzymaniu choroby. Ból pojawiający się w czasie chodzenia pozwala przejść odległość 200-400 metrów, która w miarę rozwoju choroby stopniowo się skraca.
Niedrożność obwodowa, czyli tętnic podudzia występuje przeważnie u osób młodych. U ludzi starszych zwykle współistnieje z cukrzycą. Często pierwszym objawem sprowadzającym chorego do lekarza jest ból spoczynkowy lub owrzodzenie palca. Ból pojawiający się w czasie chodzenia jest umiejscowiony w stopie lub palcach; często bywa odczuwany jako drętwienie.
Niedrożność wielopoziomowa przeważnie pojawia się po kilku latach choroby, niezależnie od pierwotnego umiejscowienia zmian, jako wyraz dużego zaawansowania miażdżycy. Zwężenia i niedrożności występują w wielu odcinkach tętnic kończyn dolnych. Objawia się najczęściej wyraźnym pogorszeniem ukrwienia kończyny chorego, który dotychczas odczuwał jedynie dolegliwości związane np. z istniejącą już niedrożnością końcowego odcinka aorty, tętnic udowych albo tętnic podkolanowych.
Jakie są stopnie zaawansowania niedokrwienia
W celu wskazań do operacji oraz ustalenia rokowania określa się stopień niedokrwienia kończyny, najczęściej według klasyfikacji Fontaine'a:
I stopień ? bez objawów
II stopień ? chromanie przystankowe
III stopień ? bóle spoczynkowe
IV stopień ? martwica, zgorzel
Leczenie
W zachowawczym leczeniu miażdżycy a zwłaszcza objawów będących jej następstwem, stosuje się preparaty rozrzedzające światło zwężonych naczyń, usprawniając przemianę tłuszczów (lipidów) w organizmie oraz zapobiegające tworzeniu się zakrzepów przyściennych śródnaczyniowych.
Warunkiem skuteczności postępowania profilaktyczno - leczniczego jest wytrwałość w systematycznym, długotrwałym stosowaniu zaleconych wyłącznie przez lekarza środków.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT