Trzeci migdałek, przerost trzeciego migdałka ? dolegliwości wieku dziecięcego | Ochoroba.pl
14.04.2021 Dziś imieniny Bernarda, Martyny, Waleriana


Artykuły

Trzeci migdałek, przerost trzeciego migdałka ? dolegliwości wieku dziecięcego

trzeci migdal.jpeg

Trzeci migdałek? Utrudnione oddychanie, częste infekcje. Co z nim zrobić zostawić czy usunąć?

Trzeci migdałek (migdałek gardłowy) to łagodny guzowaty twór błony śluzowej z tkanki chłonnej w nosogardzieli. Zwęża on przepustowość górnych dróg oddechowych, uniemożliwiając oddychanie przez nos.
Narośle limfatyczne z upływem lat zmniejsza się samoistnie. W pierwszych latach życia jednak, kiedy układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, może niekorzystnie wpływać na stan zdrowia dziecka, powodując jego niestabilność i brak wystarczającej ochrony przed infekcjami. Dzieci cierpiące na przerost trzeciego migdałka, a niekiedy mające także upośledzony słuch, z opóźnieniem zaczynają mówić.
Konsekwencją nieleczenia przerostu trzeciego migdałka może być skłonność do zapalenia ucha środkowego i nawracających zapaleń zatok przynosowych. Nie należy więc zwlekać zbyt długo z leczeniem.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli stan dziecka się nie poprawia po 2-3 tygodniach, należy się udać do lekarza.
Pomocne okazują się również domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie zimnej wody, która wzmacnia siły obronne organizmu. W tym celu należy zmoczyć frotowy ręcznik w zimnej wodzie i nacierać nim ręce, ramiona, stopy, nogi dziecka w kierunku środka ciała, piersi, brzuch, plecy w kierunku serca. Cały zabieg powinien trwać kilka sekund i dziecko nie może przy tym marznąć.

Można spróbować także inhalacji. Do miednicy wrzucamy garść ziół (rumianek, tymianek, mięta pieprzowa i inne) i zalewamy gorącą wodą. Dziecko powinno usiąść nad miednicą z przykrytą ręcznikiem głową i wdychać unoszącą się parę. Inhalacje należy stosować codziennie przez kilka tygodni. Zaleca się je, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko wzbrania się przed płukaniem nosa.

Płukanie gardła wody z solą korzystnie wpływa na śluzówkę. Do szklanki letniej wody dodajemy szczyptę soli morskiej i kilka kropel nalewki z nagietka lub ziół szwedzkich i mieszamy. Płyn należy wciągać nosem aż dostanie się do gardła. Z początku wywołuje uczucie dławienia, ale z czasem dzieci nabierają rutyny i zaczynają doceniać jego działanie. Płukanie nosa należy wykonywać codziennie przez kilka tygodni.

Często zbawienny wpływ wywiera sam pobyt nad morzem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to można dziecku kilka razy w tygodniu sporządzić kąpiel z sola morską.

Jak zapobiegać?

Powiększony migdałek gardłowy powinien zostać usunięty, jeśli utrudnia dziecku oddychanie przez nos. Dziecko jest wtedy zmuszone oddychać przez usta, co czyni je szczególnie podatnym na infekcje jamy ustnej i gardła.
Dzieci z powiększonymi migdałkami gardłowymi często cierpią na zapalenie ucha środkowego. W takim przypadku również doradza się usunięcie migdałków.

Gdy nic nie pomaga

W ciężkich przypadkach nieunikniona jest operacja, która przyniesie dziecku ulgę. Nie jest to zabieg skomplikowany, ale czasami migdałki odrastają. Tkanka chłonna nosogardła składa się z 2 migdałków podniebiennych ? oraz trzeciego gardłowego, którego nie widać. Wszystkie mogą ulec przerostowi i dawać powyższe dolegliwości. Jeśli trzeba migdałki usunąć, to trzeci usuwany jest w całości, a podniebienie ?przycinane? jest częściowo.

Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT