Katar u niemowlęcia, zakatarzone dziecko ? co zastosować podczas kataru? | Ochoroba.pl
15.07.2020 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Zdrowie

Katar u niemowlęcia, zakatarzone dziecko ? co zastosować podczas kataru?

niemowlę noworodek.jpg

Dziecko pochlipujące nosem. Skrzydełka nosa obtarte od dmuchania w chusteczkę. Na widok dziecka z katarem i załzawionymi oczami ,aż się serce kroi, Jak możemy pomóc naszemu maluchowi? Jak zapobiegać katarowi na przyszłość?
Jaki są przyczyny kataru?

Katar powstaje w następstwie zakażenia kropelkowego. Chorobę wywołują wirusy, którym sprzyjają przemarznięcia oraz przemoczenie nóg.

Od kataru też równie często zaczyna się, ale także i kończy przeziębienie. Szczególnie jest uciążliwy dla niemowląt, gdyż utrudnia oddychanie przez nos, a nie potrafią one jeszcze oddychać przez usta, chyba że płaczą. Nie potrafią w związku z tym spokojnie jeść, gdyż po kilku łykach krztuszą się mlekiem lub wydzieliną z nosa.

Objawy

Każdy w życiu miał katar, więc wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Objawami poprzedzającymi katar są:

-uczucie łaskotania w nosie,

-wyciek z nosa,

-kichanie i napady kichania,

-łzawienie oczu,

-osłabienie, apatia,

-utrudnione oddychanie przez nos,

-brak apetytu,

-zaburzenia snu.

Jak można pomóc dziecku?

Pomocy podczas kataru potrzebują przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci, które nie są w stanie same oczyścić sobie nosa.
Można wypróbować olejki eteryczne, odpowiednie będą: rumianek, mięta pieprzowa, tymianek, eukaliptus i sosna pospolita.

Można też samodzielnie przyrządzić krople do nosa z rumianku. Przygotowanie jest bardzo proste: należy zalać 1 łyżeczkę kwiatu rumianku ? szklanki wrzątku i po 5 minutach przecedzić. Następnie rozpuść w gorącym naparze tyle cukru, ile to będzie możliwe. Zakropić można ostrożnie nosy, przy użyciu pipety z apteki, przed karmieniem, to ułatwi niemowlęciu picie.
Trzeba jednak pamiętać, że działanie kropli zmniejszających obrzęk nie jest obojętne, więc powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy u niemowlęcia zawiodą wszelkie inne środki i zatkany nos utrudnia jedzenie.Starsze dzieci nie powinny tych kropli w ogóle używać. Zastępują je z powodzeniem spraye do nosa zawierające sól morską.

Skuteczna może się także okazać maść majerankowa , której wykonanie można zlecić w aptece. Wpływa korzystnie na błonę śluzową nosa i ułatwia oddychanie. Można nią również posmarować obszar ust i nosa w razie zapalenia.

Domowe sposoby

W celu zapobiegania wysychania błon śluzowych należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jeśli nie posiadamy nawilżacza, można powiesić na grzejniku mokre ręczniki.
Korzystne działanie mają inhalacje z wody z solą (1 łyżeczka soli na ? litra wody) lub z olejków eterycznych. Nawilżają drogi oddechowe, rozrzedzają śluz, a olejki wpływają łagodząco na błony śluzowe.
Wykonanie instalacji niemowlęciu nie jest jednak proste. Można więc zastosować olejki eteryczne w maści, którą rozprowadza się na klatce piersiowej i plecach dziecka. Korzystne działanie ma również kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku.

Lepiej zapobiegać...

Czasami trzeba pogodzić się z tym, że dziecko może być zakatarzone kilka razy w roku. Wirusy wywołujące katar są tak powszechne, że nie sposób się przed nimi ustrzec.
Dziecko powinno jak najczęściej i o każdej porze roku przebywać na świeżym powietrzu. Przyzwyczaja się wtedy to panujących temperatur. Gdy dziecko przemoczy nogi, trzeba jak najprędzej zmienić buty i skarpety. Dziecko nie powinno także przebywać na przeciągu ? najgroźniejszy jest podczas jazdy samochodem w upalną pogodę samochodem z otwartymi oknami.

 

Nie ma specjalistycznego sposobu leczenia kataru, jak mówi mądre stare przysłowie ?katar nie leczony traw 7 dni, a leczony tydzień?. Chyba jednak coś w tym jest.

Diana WolańśkaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT