Menopauza i nietrzymanie moczu - czy zawsze w parze? | Ochoroba.pl
25.02.2021 Dziś imieniny Almy, Cezarego, Jarosława


Artykuły

Menopauza i nietrzymanie moczu - czy zawsze w parze?

Menopauza i NTM 1.JPG
Niemal co czwarta Polka jest przekonana, że menopauza przyczynia się do wystąpienia problemu nietrzymania moczu (NTM) - wynika z raportu opracowanego na zlecenie marki TENA. Chociaż okres przekwitania wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, niektórych z nich można uniknąć. Jak podkreślają eksperci kampanii edukacyjnej "CoreWellness - wewnętrzna siła", nie każda kobieta wchodząca w okres menopauzy skazana jest na NTM.
 
Menopauza - czego się spodziewać
 
Menopauza jest naturalnym procesem fizjologicznym wpisanym w rozwój każdej kobiety. Mówi się o niej, gdy kobieta nie miesiączkuje od roku. Pojawia się zazwyczaj około 50. roku życia. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych oraz hormonalnych.
 
 
 
Jedną z nich jest zmniejszenie ilości wytwarzanych estrogenów - żeńskich hormonów płciowych, odpowiedzialnych między innymi za rozwój cech kobiecych oraz przebieg cyklu miesiączkowego. Fakt ten sprawia, że organizm kobiety staje się bardziej podatny na choroby, takie jak np.: osteoporoza, choroby układu krążenia, zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
 
Wiele kobiet odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, w tym: "uderzenia gorąca", zwiększona potliwość, kołatanie serca oraz obniżenie nastroju. Każda kobieta doświadcza ich w sposób indywidualny, z różnym nasileniem. A co z NTM? Zmniejszona ilość estrogenów w mięśniach brzucha może osłabić napięcie mięśni dna miednicy, kontrolujących pracę zwieraczy i utrzymujących pęcherz w zamknięciu.
 
Osłabienie tej partii mięśniowej może prowadzić do NTM. W przypadku dolegliwości związanych z menopauzą, często zaleca się stosowanie terapii hormonalnej. Inaczej jest w przypadku NTM. Zarówno w procesie leczenia, jak i profilaktyki, skuteczne są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Pierwsze pozytywne efekty gimnastyki tej grupy mięśniowej zauważane są już po dwóch tygodniach.
 
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu po upływie ośmiu do dwunastu miesięcy symptomy mogą nawet ustąpić. Nawet jeśli nie uda się odzyskać całkowitej kontroli nad pęcherzem, sytuacja na pewno się poprawi. - mówi prof. Jan Kotarski, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła".
 
Ćwiczenia jak lekarstwo
 
Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć w dyskretny sposób, w wielu codziennych sytuacjach: podczas jazdy samochodem, czy siedzenia przy biurku. Ćwiczenia polegają na stopniowym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolicy cewki moczowej i odbytu, w sposób podobny dowstrzymywania strumienia moczu.
 
Wiele prostych ćwiczeń mięśni dna miednicy, z praktycznymi wskazówkami instruktorki fitness, znajduje się w poradniku "Ćwicz mięśnie dna miednicy, to proste!", dostępnym na stronie www: TENA.pl. Tam też można zamówić bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami. Dodatkowe informacje Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne).
 
Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży.
 
W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet. Celem kampanii "CoreWellness -wewnętrzna siła" jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.
 
Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti".
 
Więcej informacji: corewellness.pl oraz TENA.pl


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT