Na wieść o ciąży, cieszymy się myślą, że kiełkuje w nas życie, jednak organizm początkowo zachowuje się tak, jakby było wręcz przeciwnie. Kiedy nasz żołądek czuje się tak, jakby jeździł kolejką górską, trzeba wypróbować sposoby naszych babć, aby go wyciszyć i uspokoić.
Kobieta, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, przeżywa codziennie nudności i wymioty, które niekoniecznie występują tylko rano. Z medycznego punktu widzenia, tego typu dolegliwości w początkowym etapie ciąży, są efektem podwyższania się stężenia estrogenu lub niskiego stężenia glukozy we krwi ? charakterystycznego dla wczesnej ciąży. Stres, podróże, niektóre pokarmy czy zapachy mogą nasilać te objawy.
Stare, ale skuteczne sposoby
Herbatka
Nic tak nie pomaga na poranne nudności, jak herbatka z imbiru lekarskiego. Skuteczne działanie wykazuje również w chorobie lokomocyjnej. Innymi znanymi ziołowymi herbatkami są: napar z rumianku pospolitego, melisy lekarskiej i mięty pieprzowej. Jednak w przypadku zgagi, równie częstej dolegliwości ciężarnych, należy unikać naparu z mięty. Kojące właściwości ma herbatka z liści maliny pospolitej, filiżanka dziennie doskonale złagodzi poranne mdłości w pierwszych miesiącach ciąży, natomiast w ostatnim trymestrze działa tonizująco na macicę, ułatwiając w ten sposób poród. Żucie biedrzeńca anyżu (anyżku) lub kopru włoskiego działa łagodząco na podrażniony żołądek.
Witamina B6
Wiele naukowych badań dowiodło skuteczność pirydoksyny w łagodzeniu nudności i wymiotów ciężarnych. Górną bezpieczną granica jest 10 miligramów dziennie, dlatego przed podjęciem tego typu zwalczania porannych dolegliwości powinniśmy się skontaktować z lekarzem lub położną.
Zatopić nudności
Kobiety, które piją szklankę wody co godzinę, mają znacznie mniej nasilone mdłości. Jedną z przyczyn porannych nudności jest lekkie odwodnienie, występujące w pierwszym okresie ciązy u kobiet. Z tego też względu, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza latem. Jeśli występują uporczywe wymioty, pomocny może okazać się sorbet. Zawiera cukry (podniosą one poziom glukozy we krwi), a do tego zamrożona woda pomoże nawodnić organizm.
Terapia cytrusowa
Dla wielu kobiet pomocne jest poranne picie wody z cytryną lub wąchanie plasterka cytryny. Spróbować można również dodać do herbaty skórkę z grejpfruta, pomarańczy lub mandarynki.
Coś lekkiego
Przed wstaniem warto coś przekąsić, najlepiej lekkostrawnego. Wypróbowanymi sposobami są krakersy, wafle ryżowe czy sucharki. Należy też zadbać o sposób odżywiania się w ciągu dnia. Posiłki powinny być małe, ale częste. Przerwy między posiłkami powinny być nie dłuższe niż 1-2 godziny, to pozwoli organizmowi lepiej tolerować pokarm. Unikać należy posiłków ciężkostrawnych ? pokarmów smażonych, tłustych, a także żywności typu fast ? food. Nie należy zapominać o przyjmowaniu witamin, zwłaszcza kwasie foliowym, a także o urozmaiceniu swojej diety w postaci przekąsek warzywno ? owocowych.
Zapachy
Poranne nudności są wywołane przede wszystkim przez zapach. U kobiet, które cierpią na brak powonienia, nie występują tego typu dolegliwości. Z tego względu warto zadbać o przewietrzenie pomieszczenia sypialnego zarówno wieczorem, jak i dostęp świeżego powietrza po przebudzeniu się rano. Zapach olejku lawendowego może również ograniczyć wystąpienie dolegliwości.
Powodem do niepokoju powinno być nieustępowanie mdłości po 4 miesiącu ciąży, lub zwracanie wszystkich pokarmów i płynów, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się na zastosowanie tabletek o działaniu przeciwwymiotnym. W lżejszych przypadkach poranne nudności należy przyjąć jako ?nieprzyjemny? urok ciąży. Pocieszającym dla wielu matek powinien być najnowszy donos naukowców z Hospital for Sick Children w Toronto. Według dr Ireny Nulman, kierownika badań, istnieje związek pomiędzy wystepowaniem nudności i wymiotów ciężarnych, a lepszym rozwojem dzieci. Dzieci matek cierpiących na nasilone poranne dolegliwości, miały wyższe IQ, szybciej opanowywały sztukę mówienia i lepiej wypadały w testach pamięciowych.
Diana Wolańska
Dietetyk