Osteoporoza - postaw na diagnozę | Ochoroba.pl
25.11.2020 Dziś imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa


Artykuły

Osteoporoza - postaw na diagnozę

densytometria

Choroba ta oznacza zwiększoną podatność na złamania. Niesłusznie utożsamiana jest wyłącznie z niską masą kostną. Czy prawidłowy wynik popularnego badania gęstości kości wystarczy by czuć się bezpiecznie?

Uwaga na diagnostykęOsteoporoza jest chorobą polegającą na obniżonej wytrzymałości mechanicznej kości, przez co znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia złamań nawet w skutek niewielkiego urazu. Istotą osteoporozy jest podatność na złamanie, a nie tylko jej niska masa kostna. Znaczna część, bo aż 75% złamań osteoporotycznych, występuje u Polek z prawidłową masą kostną. Świadczy to o tym, iż prawidłowy wynik badania gęstości kości nie oznacza mniejszej podatności na złamania. Zagrożenie złamaniem może wynikać z wielu innych, niepowiązanych ze sobą czynników ryzyka.

Zdaniem eksperta, prof. dr hab. n. med. Janusza E. Bandurskiego, pod pojęciem ?dagnostyki osteoporozy" należy rozumieć ocenę bezwzględnego ryzyka złamania osteoporotycznego w perspektywie najbliższych 10 lat (RB-10). Pomiar samej masy kostnej nie informuje o zagrożeniu złamaniem i nie diagnozuje choroby.

Średnie prawdopodobieństwo głównych złamań osteoporotycznych w perspektywie najbliższych 10 lat (RB-10) w populacji polskich kobiet:
WIEK 
 50-59 lat   60-69 lat
 70-79 lat  powyżej 80 lat
 ŚREDNIE RB-10
 6,5%
 12,3%   15%
 25%


Współczynnik RB-10 można uzyskać w trakcie wizyty lekarskiej. Otrzymanie wyższej od w/w wartości wskaźnika jest wskazaniem do rozważenia leczenia.

Przykre konsekwencje

Czym grozi niezdiagnozowana w porę osteoporoza? Czasem spowodowane chorobą złamania przebiegają zupełnie bezobjawowo. Jednak dla wielu osób chorujących na osteoporozę jej skutki oznaczają znaczne obniżenie jakości życia. Głównie z powodu długotrwałego unieruchomienia po złamaniach, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i nierzadko powoduje, że chorzy wymagają całodziennej opieki. Ponadto złamania deformują kręgosłup i klatkę piersiową, co z kolei zmniejsza przestrzeń dla płuc, układu pokarmowego i układu krążenia. Wielokrotne złamania powodują u pacjentów przewlekłe bóle pleców i krzyża, obniżają codzienną aktywność oraz negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie.
Tekst powstał na podstawie materiałów "Warszatów Walki ze złymi nawykami zdrowotnymi", które odbyły się 30 marca 2009 w Warszawie. Warsztaty były elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

Co to jest "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia"?
 Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych
  Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT