Porady dla osób uczulonych na jad os i pszczół. Jak się zachowywać, by uniknąć użądlenia?
Na szczęście dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (tzn. os, pszczół, trzmieli, szerszeni itp.) w Polsce owady te pojawią się dopiero wówczas, gdy temperatura powietrza przekroczy 10 stopni C. Najgroźniejszym okresem jest więc czas letni, zwłaszcza sezon wakacyjny, kiedy więcej przebywamy na powietrzu i kiedy najwięcej jest też tych owadów w otoczeniu. Zwłaszcza okres końca lata, kiedy dojrzewają owoce, wzmaga aktywność pszczół i os, wtedy właśnie zdarza się statystycznie najwięcej przypadków użądleń.
Dla większości osób użądlenia nie są groźne, choć są bolesne. U osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych każde użądlenie jest groźne dla zdrowia i życia. I one szczególnie musza mieć się na baczności w okresach aktywności tych owadów (np. mieć przy sobie specjalne leki).
Istnieją jednak bardzo proste zasady, które, jeśli im się podporządkujemy, pomogą nam zminimalizować ryzyko użądlenia.
Poniżej wymieniamy te zasady. Jeśli nawet nie zawsze da się stosować do nich wszystkich, to warto przynajmniej o niektórych pamiętać i stosować w praktyce. Osoby zdrowe również powinny się stosować do tych zaleceń.
Dlatego gdy pszczoła lub osa zbliżają się w naszym kierunku:
-
Nie próbować zabijać krążącego owada.
-
Osłonić głowę rękami lub ubraniem.
-
Oddalić się powoli z miejsca przebywania owadów.
-
Jeśli jesteśmy świadkami użądlenia, powinniśmy odejść na jak najdalszą odległość (ponieważ inne owady mogą przybyć z odsieczą).
Warto pamiętać, że przed pszczołami możemy skryć się w ciemnych pomieszczeniach, ponieważ nie lubią one ciemności. Możemy też użyć przeciwko nim środka owadobójczego.
Praktyczne porady dla osób uczulonych:
-
Powinniśmy mieć zawsze przy sobie zestaw leków przeciwwstrząsowych. Musimy również wiedzieć, w jaki sposób mamy je stosować i w jakich sytuacjach. Obowiązkiem naszego lekarza jest nas o tym poinformować i wszystko dokładnie wyjaśnić.
-
Powinniśmy również mieć przy sobie (np. w torebce, kieszeni, plecaku) odpowiedni i poręczny środek owadobójczy
-
Zrezygnujmy także z przebywania w okolicach dojrzałych, opadłych na ziemię owoców, a także kwitnących roślin (wystrzegajmy się takich miejsc jak ogródki, rabaty, sady, trawniki, kwietniki, kwitnących krzewów i drzew, pól koniczyny i kompostów).
-
Jeśli przebywamy w takich miejscach, ubranie powinno nas szczelnie ukrywać. Zaleca się długie nogawki i rękawy, kapelusz, rękawiczki oraz kryte obuwie.
-
Powinniśmy również unikać ubrań w jaskrawych kolorach, wzorzystych, ze zwiewnych i lejących się materiałów.
-
Przed wyjściem z domu nie powinniśmy używać intensywnych zapachów: perfum, dezodorantów, lakieru do włosów, kremów, szamponów zapachowych, płynów po goleniu, ponieważ przyciągają one żądlące błonkówki.
-
W domu powinniśmy zamontować na oknach specjalne gęste siatki izolujące. Jeśli tego nie zrobiliśmy, w ciągu dnia zamykajmy okna do sypialni.
-
Powinniśmy zrezygnować z jedzenia i picia na wolnym powietrzu. Jeśli już musimy coś pić na powietrzu, unikajmy puszek, ponieważ nie widać, czy nie wleciał do nich owad podczas chwili naszej nieuwagi.
-
Pamiętajmy o nie zostawianiu otwartych napojów w puszkach, butelkach, kartonach, szklankach. Jeśli pijemy na powietrzu, powinniśmy zawsze upewnić się czy nie ma w nich jakiegoś owada. Jest to szczególnie ważne, gdyż brak ostrożności może spowodować połknięcie owada, użądlenie i szybkie uduszenie przez obrzęk krtani.
-
Powinniśmy też zawsze przykrywać potrawy (nie tylko słodkie, ale również warzywa mięso, pieczywo, itp.).
-
Jeśli zdarzy się nam poplamić ubranie słodkim napojem, sokiem, owocami, czekoladą, miodem, dżemem, lodami, powinniśmy zmienić je niezwłocznie.
-
Powinniśmy szczelnie zamykać kosze na śmieci, odpadki i zabezpieczać kompost, ponieważ owady lubią pojawiać się w takich miejscach.
-
Starajmy się unikać wysiłku na wolnym powietrzu, gdyż wydzielany przez nas pot i dwutlenek węgla wabią owady.
-
Nie powinniśmy potrząsać gałęziami drzew czy zbierać ich, ponieważ osy mają tam często swoje gniazda.
-
Zrezygnujmy z chodzenia boso, a także nie kładźmy się na trawie i ziemi.
-
Podczas podróży samochodem nie otwierajmy okien.
-
Jeździmy na motorze? Załóżmy więc rękawice i kask z zamkniętą klapką.
-
Starajmy się też unikać miejsc karmienia zwierząt, gdyż resztki pożywienia i karma przyciągają pszczoły i osy.
Uwaga! Jeśli osy zadomowią się w naszej okolicy, powinniśmy niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje, w celu ich usunięcia. Na czas usuwania roju zniknijmy z tej okolicy, ponieważ pewne jest, że pojawi się wtedy mnóstwo agresywnych owadów. Warto wiedzieć, że usuwanie gniazda najlepiej jest zrobić po zmierzchu, ponieważ osy w niższych temperaturach są mniej aktywne. Pamiętajmy jednak, że powinny to zrobić osoby zajmujące się tym na co dzień (najlepiej straż pożarna).