Użądlenie: co robić? | Ochoroba.pl
23.04.2018 Dziś imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha


Porady

Użądlenie: co robić?

pszczoła użądlenia wstrząs anafilaktyczny żądło osa

W przypadku ukąszenia przez owada (pszczoła lub osa) po pierwsze:

1. Należy usunąć żądło podważając je igłą lub paznokciem tak delikatnie, aby nie spowodować wniknięcia pod skórę resztek jadu, który znajduje się w zbiorniczku jadowym na końcu żądła. Dotyczy to tylko użądlenia przez pszczołę, ponieważ osa nie zostawia żądła (chyba, że żądło złamie się).


2. Na użądlone miejsce należy położyć zimny kompres z wody, który jeszcze skuteczniej złagodzi ból, jeśli dodamy sodę oczyszczoną lub ocet.

3. Można posmarować użądlone miejsce FENISTILEM GEL-em albo kremem HYDROCORTISON 0,5%, który to lek można kupić bez recepty (mocniejsze leki sterydowe, np. HYDROCORTISON 1%, dostępne są tylko na receptę).

4. Ulgę daje też potarcie użądlonego miejsca korzeniem pietruszki, cebulą, rabarbarem bądź rozgniecionym liściem babki zwyczajnej.

 

5. Po użądleniu należy przez kilka kolejnych godzin nie pozostawać samotnie. Dobrze jest położyć się i unieść nogi do góry.

6. Nie wolno drapać miejsc użądlonych, ponieważ może to doprowadzić do wtórnego zakażenia.

Użądlenia w język

W przypadku użądlenia w język należy podać do picia bardzo zimne napoje lub dać do ssania kawałek lodu. Szybkie ochłodzenie skutecznie przeciwdziała narastaniu obrzęku.

Można również rozpuścić w ustach jedną łyżeczkę soli kuchennej, która może zneutralizować jad z błony śluzowej.

Osoby uczulone

U ludzi uczulonych na jad pszczeli, ukąszenie pszczół może wywołać silną reakcję alergiczną (szybko narastający obrzęk, duszność, zaburzenia pracy serca, utrata przytomności.)

Osobom uczulonym, które w przeszłości miały burzliwe odczyny po użądleniu przez owady, należy podać silne środki przeciwalergiczne nie czekając nawet na wystąpienie objawów. U nich nie należy lekceważyć nawet pojedynczych użądleń, szczególnie w okolicach szyi, języka i jamy ustnej. W przypadku braku leków lub ciężkiej sytuacji poszkodowanego najlepiej jest powiadomić pogotowie.

Nadwrażliwi na użądlenia owadów powinni zabierać ze sobą na czas wyjazdów wakacyjnych odpowiedni zestaw leków. Na zestawy tych leków trzeba uzyskać wcześniej receptę od lekarza.

Osoby, które są świadkami użądlenia, powinny w pierwszej kolejności zapytać osobę użądloną, czy ma uczulenie. Jeśli taka osoba jest uczulona, należy pilnie podać leki przeciwalergiczne, które osoba taka ma zwykle ze sobą.

Jeśli szybko narastają objawy uczulenia należy wezwać pogotowie ratunkowe lub szybko dowieźć taką osobę do placówki służby zdrowia.

Osobie, która straciła przytomność należy udzielić pierwszej pomocy przez zapewnienie drożności dróg oddechowych (sztuczne oddychanie) i przywrócenie pracy serca (masaż serca). Powinna to wykonać każda osoba, która widzi taką sytuację, nie czekając na przyjazd pogotowia.

Skutki użądleń

U większości ludzi po użądleniu powstaje obrzęk i miejscowe zaczerwienienie. Objawy te, u osób które nie są uczulone, ustępują samoistnie po kilku godzinach.

Są jednak ludzie, u których pojedyncze użądlenia mogą wywoływać bardzo silne odczyny miejscowe: duży, narastający przez 48 godzin obrzęk, który utrzymuje się do tygodnia. Towarzyszą mu uczucie pieczenia lub swędzenia w miejscu użądlenia.

Po użądleniach mnogich (poza objawami miejscowymi) mogą wystąpić objawy ogólne jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabienie,
  • dreszcze,
  • nadmierna potliwość,
  • bóle brzucha,
  • biegunka, kaszel.

a w groźniejszych stanach narastająca duszność.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT