19.06.2018 Dziś imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Leksykon

DZIEWANNA WIELKOKWIATOWA (Verbascum thapsiforme)dziewanna wielkokwiatowa środek astma kaszel wykrztuśny.jpg

Wiadomości ogólne

Dziewannę wielkokwiatową można najłatwiej znaleźć przy drogach, na słonecznych wzgórzach. Rośnie głównie na piaszczystych glebach. Może być również uprawiana.

W pierwszym roku rośliny wyrastają duże rozpostarte przy ziemi liście, w drugim roku wyrasta łodyga, która nierzadko przekracza metr wysokości. W tym też roku następuje kwitnienie.

Dziewanna występuje także pod nazwami: dziewanna lekarska, dziewanna podobna, dziewizna, szabla, kędzierzawica leśna, kędzierzawka polna, gorzygrot.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: kwiaty i korony kwiatowe, czasem zaś korzenie, liście i owoce (nasiona).

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: wykrztuśne, rozkurczające, dezynfekujące, łagodnie przeczyszczające, osłaniające.

Dziewanna może być polecana:

  • jako środek zwiększający wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiający jego odkrztuszanie.
  • w uporczywym kaszlu, astmie,
  • w przeziębieniach z chrypką i katarem.
  • jako lek znoszący skurcze mięśni gładkich (np. w kolce jelitowej i wątrobowej).
  • jako lek stosowany zewnętrznie w leczeniu ran, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, chorób skóry (np. wyprysku), w łysieniu, łupieżu i żylakach odbytu.
  • w formie alkoholowego wyciągu do nacierań w bólach korzonkowych i stawowych.

Medycyna ludowa polecała przykładać gotowane w mleku liście dziewanny na oparzenia i żylaki odbytu. Z kolei sproszkowane nasiona dziewanny stosowano dawniej jako zasypki w przypadkach pękania brodawek sutkowych u karmiących piersią kobiet.

Przepisy stosowania

NAPAR Z KWIATÓW. Przygotowujemy go w następujący sposób: do naczynia wrzucamy łyżkę suszonych kwiatów i dodajemy szklanką wrzątku. Następnie odstawiamy napar na około 10 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Stosujemy w przypadkach kataru chrypy, kaszlu lub bólów brzucha. Żeby zwiększyć wykrztuśne działanie naparu, dodajemy wyciągi z podbiału, malwy lub tymianku.

ODWAR Z KWIATÓW. W celu jego przygotowania zalewamy 2 szklankami wody umieszczone w naczyniu 4 łyżki suszonych kwiatów, a następnie gotujemy przez około 15-20 minut. Po odstawieniu na około kwadrans, przecedzamy. Taki odwar stosujemy do płukania gardła, jako środek uspokajający, a także na okłady.

ODWAR Z LIŚCI LUB KORZENI. Ma on właściwości moczopędne i dezynfekujące, dlatego można dzięki niemu leczyć infekcje układu moczowego. Taki odwar przygotowujemy według tej samej procedury jak odwar z kwiatów. Stosujemy go w proporcji 1 łyżka odwaru na szklankę wody.

NALEWKA Z KWIATÓW. Do użycia nalewki potrzebujemy około 100 g kwiatów dziewanny, które, po umieszczeniu w odpowiednim naczyniu, zalewamy 0,5 litrem 70-procentowego spirytusu. Możemy ją stosować doustnie (10-20 kropli na kieliszek wody) lub zewnętrznie (do wcierań w bólach stawowych i kostnych).

Zbiór i konserwacja

Zbiory koron kwiatowych dziewanny wielkokwiatowej urządzamy w lipcu i sierpniu, w słoneczne dni. Należy delikatnie wyskubywać żółte płatki (bez kielicha). Następnie szybko suszymy je rozkładając cienką warstwą w miejscach przewiewnych i ocienionych. Wysuszone mają zapach miodu. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętych pudełkach, ponieważ łatwo wchłaniają wilgoć, przez co ciemnieją i tracą właściwości.

Substancje lecznicze

Kwiaty dziewanny zawierają saponiny, flawonoidy, karotenoidy, substancje śluzowe, substancje żywiczne, kumarynę oraz niewielkie ilości olejku eterycznego.

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT