21.05.2018 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Leksykon

JASNOTA BIAŁA (Lamium album)jasnota biała krwotoki z dróg rodnych wykrztuśne.jpg

Wiadomości ogólne

Jasnota biała, zwana również białą pokrzywą (a także pokrzywą głuchą czy martwą), w istocie przypomina nieco pokrzywę. Często również znaleźć można ją w pobliżu pokrzyw i podobnie jak one rośnie przede wszystkim na łąkach, ugorach, w zaroślach i przy skrajach dróg. Szczególnie podobne jest tu ułożenie naprzeciw siebie sercowatych liści o ząbkowanych brzegach. Jasnota wybiera jednak gleby żyzne, próchnicze; kwitnie od maja do sierpnia; ma czworokątną łodygę i białe, wargowate kwiaty, które w środku mają słupek i cztery pręciki; przede wszystkim jednak w odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: kwiaty jasnoty.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: hamujące krwotoki z dróg rodnych, zwiększające ilość śluzu, wykrztuśne

Jasnota biała jest przede wszystkim polecana:

  • w krwawieniach z dróg rodnych (np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych), ponieważ zatrzymuje lub zmniejszana tego rodzaju krwawienia.
  • w przewlekłych nieżytach oskrzeli, ponieważ zawarte w kwiatach jasnoty związki czynne zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go. Dzięki temu ułatwia się oczyszczanie oskrzeli. (Jest to szczególnie istotna właściwość dla palaczy tytoniu skarżących się na uporczywy kaszel i przewlekłe bronchity, a także osób narażonych na wdychanie pyłów przemysłowych).
  • w leczeniu upławów, zapaleń szyjki macicy i pochwy ze względu przeciwzapalne i dezynfekujące właściwości.
  • w przypadku trądziku młodzieńczego oraz świądu skóry, ponieważ pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany ma­terii.
  • w lekkich biegunkach.

Przepisy stosowania

NAPAR Z KWIATÓW. Przygotowujemy go w następujący sposób: do naczynia wrzucamy 1 łyżkę suszonych kwiatów i zalewamy ją 1 szklanką wrzątku. Naczynie odstawiamy pod przykryciem na około kwadrans. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia.

ODWAR Z KWIATÓW. Przygotowuje się go umieszczając w naczyniu 2 łyżki kwiatów jasnoty, a następnie zalewając je 1 szklanką wody. Całość należy podgrzać aż do wrzenia, a następnie gotować przez 2-3 minuty. Po ostygnięciu i przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Warto pamiętać, że odwar ten możemy również stosować do płukań oraz irygacji.

MIESZANKI. Kwiaty jasnoty możemy łączyć z ziołami o podobnym działaniu. W mie­szankach przeciwkrwotocznych z krwawnikiem, przymiotnem czy tasznikiem. W mieszankach ?oczyszczających" krew - z pokrzywą, liśćmi brzozy, kwiatami przelotu, kłączami perzu, zielem bluszczyka, fiołkiem i czarnym bzem. Z kolei w mieszankach wykrztuśnych z owocem kopru włoskiego, korą wierzby, liśćmi tymianku, koszyczkami rumianku, macierzanką piaskową i liśćmi mięty.

Zbiór i konserwacja

Kwiaty jasnoty białej zbieramy w okresie kwitnienia. Zrywać należy jedynie korony kwiatowe, wyskubując ostrożnie z kielichów. Zbieramy je do koszyków lub łubianek. Po powrocie do domu surowiec należy szybko rozłożyć cienką warstwą na papierze. Należy pamiętać, iż jasnotę zbieramy i suszymy jedynie podczas ładnej pogody. Suszenie przeprowadzamy w pomieszczeniach ogrzewanych, ponieważ kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości. Wysuszone kwiaty (o kremowej barwie) przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Substancje lecznicze

Kwiaty jasnoty zawierają flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substan­cje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

 

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT