15.03.2025 Dziś imieniny Delfiny, Longina, Ludwiki

Leksykon

KOZŁEK LEKARSKI (Valeriana officinalis)



kozłek-1.jpg

 

Wiadomości ogólne

Lecznicze właściwości tej rośliny znane są już od kilku tysięcy lat. Rośnie w całej Europie i niektórych rejonach Azji (Kaukaz, Syberia, Chiny i Japonia). W Polsce jest uprawiany dla różnych celów. Kozłek, który nazywa się też niekiedy walerianą lekarską, należy do roślin wieloletnich. Znaleźć go można przede wszystkim na wilgotnych łąkach, w zaroślach. Osiąga od 1,5 do 2 metrów wysokości. Jego kwiaty zebrane w baldachy są barwy białawej, różowej lub lila.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: korzenie kozika oraz kłącze wraz z drobnymi szarobrunatnymi korzeniami, o grubości 2-3 mm i długości ok. 20 cm.

WŁAŚCIWOŚCI: uspokajające, rozkurczowe.

Dzięki zawartości walepotrianów oraz olejeku eterycznego i kwasu walerenowego, wyciąg z kozłka działa pozytywnie na ludzi zdenerwowanych, przy czym u osób w stanie równowagi nerwowej działanie to jest niewielkie. Kozłek uspokaja, znosi stany lękowe, uczucie niepokoju i zagrożenia, przynosi odprężenie psychiczne. U niektórych osób zmniejsza agresywność. Jego systematyczne stosowanie przywraca właściwy rytm dobowej aktywności układu nerwowego i pomaga w zasypianiu. Można stosować go również w wypadkach małych napadów padacz­kowych (gdy przebiegają bez utraty przytomności).

Większe dawki wyciągów z kozłka znoszą stany skurczowe mięśniówki gładkiej jelit. Dlatego kozłek może być polecany w celu zmniejszenia wzdęć brzucha i przeciw różnego rodzaju dolegliwościom bólowym. Zawarte w nim związki działają rozkurczająco na drogi żółciowe, umożliwiając poprawę w przepływie żółci do dwunastnicy. Dodatkowo znoszą one stany skurczowe mięśniówki moczowodów i naczyń krwionoś­nych.

Ziele to polecać można osobom cierpiącym na zaburzenia czynności serca (np. szybkie bicia), zaburzenia przewodu pokarmowego (kolki, bóle brzucha), a także osobom z nasiloną nerwicą narządową. Kozłek lekarski pomaga też w zwalczaniu zaburzeń okresu przekwitania.

Dawniej kozłek stosowano w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego jak np. owsiki, glisty oraz w zwalczaniu łupieżu czy łojotoku, zwłaszcza kiedy stosowano go zewnętrznie.

Warto podkreślić, że działanie wyciągów kozika ujawnia się w pełni dopiero przy regularnym ich przyjmowaniu przez dłuższy czas. Ważne jest też, by pamiętać o właściwym przetwarzaniu tej rośliny (patrz: Zbiór i konserwacja).

Przemysł zielarski stosuje korzenie kozika do przygotowania mieszanek o nazwach: NERVOGRAN, NERVOSAN, CARDIOSAN. Wyciągi z kozika wchodzą w skład leków: NERVOSOL, NEOSPASMINA, INTRACTUM YALERIANAE, TINCTURA YALERIANAE, PASSISPASMINA.

Przepisy stosowania

NAPAR. Przygotowujemy go w następujący sposób: w naczyniu umieszczamy łyżkę suszonych rozdrobnionych korzeni kozłka i zalewamy je szklanką wrzątku. Naczynie przykrywamy i odstawiamy na ok. 25 minut. Po ostygnięciu i przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w stanach skurczowych przewodu pokar­mowego oraz w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego. Naparu używać można również do w przypadku owsików do lewatyw.

NALEWKA. Do naczynia wrzucamy 100 g suszonych korzeni kozłka i zalewamy je 1/2 litrem 70-procentowego alkoholu. Całość odstawiamy w szczelnie zamkniętym naczyniu na ok. 10-14 dni. Należy pamiętać, żeby w tym okresie codziennie wstrząsać zawartością naczynia. Po przecedzeniu pijemy po 20-40 kropli w stanach nadmiernego zdenerwowania, przy szybkich biciach serca, nerwicy oraz bólach kurczowych brzucha.

Zbiór i konserwacja

Warto pamiętać, iż najsilniejsze dzia­łanie wykazują preparaty uzyskiwane ze świeżego surowca. Wykopu korzeni dokonujemy w październiku i listopadzie w pierwszym roku życia rośliny lub wiosną roku następnego (aż do maja). Korzenie należy dokładnie wypłukać i zostawić do wysuszenia. Do suszenia wybieramy miejsca ocienione i przewiewne o temperaturze nie przekraczającej 35°C. Uwaga: to ostatnie zalecenie jest szczególnie ważne, ponieważ związki zawarte w tym zielu ulegają łatwemu rozkładowi w podwyższonych temperaturach.

Po wysuszeniu surowiec przechowujemy w miejscach suchych.

Substancje lecznicze

W korzeniach kozłka obecny jest olejek eteryczny, którego czynne związki to irydoidowe triestry (nazywane walepotrianami). Najważniejsze z nich to: waltraty, dyhydrowaltraty i acetowaltraty. Ponadto znajduje się tu glikozyd - walerozyd. Olejek eteryczny zawiera terpeny / i ?-pinen, ?-felandren, seskwiterpeny. Estry borneolu z kwasem izolerianowym nadają roślinie charakterystyczny zapach.

Ponadto kozłek zawiera kwas walerenowy, aleranon, walerenal i wiele związków pochodnych. W sumie wyizolowano z kozłka kilkadziesiąt związków, których proporcje zależą od miejsca, gdzie roślina rosła.

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT