21.05.2018 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Leksykon

RDEST PTASI (Polygonum aviculare)rdest ptasi.jpg

Wiadomości ogólne

Ten popularnym chwast możemy spotkać we wszystkich rodzajach upraw, rośnie też na podwórzach i przydrożach, nad brzegami rzek. Rdest jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Kwitnie niewielkimi białawo- lub czerwonozielonymi kwiatami od czerwca do października. Występuje także pod nazwami: świńska trawa, podróżnik, wróble języczki, drutowiec, bzdziorst.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: ziele rdestu.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: moczopędne, poprawiające przemianę materii, przeciwbiegunkowe, przeciwza­palne.

Związki czynne zawarte w rdeście zwiększają wydalanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Związki te zapobiegają także krystalizacji związków mineralnych w drogach moczowych, a tym samym powstawaniu i wzrostowi kamieni moczowych. Rdest ptasi szczególnie zaleca się w lecze­niu i zapobieganiu kamicy szczawianowej i fosforanowej.

Rdest wzmacnia wydalanie z organizmu toksyn. Działa przeciwzapalnie w drogach moczowych niszcząc bakterie będące przyczyną tych zapaleń. Niszczy także bakterie w przewodzie pokarmowym. Rdest może także tamować niewielkie krwawienia w drogach rodnych i przewodzie pokarmowym. Znacznie zmniejsza łamliwość i przepuszczalność ścian naczyniowych.

Dzięki zawartości garbnika rdest działa przeciwbiegunkowo. Znosi też stany zapalne w przewodzie pokarmowym i hamuje rozwój drobnoustrojów. Ponadto wykazuje łagodne działanie rozkurczowe na drogi żółciowe i ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy.

Rdest wykorzystywać można w leczeniu zapaleń dróg oddecho­wych, zapaleń gardła, angin i nieżytów oskrzeli. Zewnętrzne stosowanie wyciągów z rdestu przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń.

Rdest poleca się ludziom w wieku podeszłym, bowiem ?opóźnia" starość przeciwdziałając demineralizacji kości.

Medycyna ludowa uważa rdest ptasi za lek przeciwcukrzycowy.

Przepisy stosowania

ODWAR Z ZIELA. Przepis: łyżkę suszonego ziela należy zalać szklanką wody i gotować przez 5 minut. Po przecedzeniu pijemy w ciągu dnia w 2-3 porcjach. Odwar ten może stosować do przemywania, płukania, tamponów i okładów.

W przypadkach zaparć rdest można łączyć z korą kruszyny.

WYCIĄG ALKOHOLOWY. Tego typu wyciąg z rdestu obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa krzepliwość krwi, zwiększa wydalanie moczu oraz wzmacnia mięśnie macicy. Wyciągi te wchodzą w skład czopków przeciw hemoroidom.

Przy długotrwałym używaniu rdestu należy jednocześnie podawać witaminę B1.

Rdest wchodzi w skład mieszanek przygotowywanych przez przemysł zielarski o nazwach: REUMOSAN, PULMOSAN, VAGOSAN, CHOLA­GOGA I i II, REUMOGRAN, a wyciąg w skład pasty FITOLIZYNA.

Zbiór i konserwacja

Ziele rdestu ptasiego na początku kwitnienia w sierpniu i wrześniu. Zbieramy ulistnione, niezdrewniałe szczyty pędów. Należy ścinać je nożem lub nożycami. Należy zwrócić uwagę, czy liście nie mają białych plan, ponieważ wówczas nie nadają się do zbioru. Ziele suszymy w miejscach przewiewnych, ocienionych lub w suszarniach.

Substancje lecznicze

Ziele to zawiera dość dużą ilość rozpuszczalnej krzemionki, flawonoidy, olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminę C.

 

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT