A kiedy mnie jeszcze nie ma... | Ochoroba.pl
29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona


Ciąża

A kiedy mnie jeszcze nie ma...

ciąża.jpg

Okres oczekiwania na dziecko jest różny dla każdego rodzica, niestety jest również zależny od tego czy jest to ciąża planowana czy też jest ona efektem jednonocnego zapomnienia i tu też istotny jest fakt, czy zapomnieli się ludzie, którzy przyjmą to spokojnie, ponieważ są w stanie utrzymać dziecko, czy też rodzicami zostaną uczniowie liceum. Nie mniej o dziecko należy zadbać w każdej sytuacji.

Warto przez cały czas mieć na uwadze, że środowisko ma wpływ na dziecko już od momentu jego rozwoju w macicy. Dlatego też należy stworzyć dziecku przyjazne warunki rozwoju nawet, jeśli nie jest ono dzieckiem planowanym. Rodzice muszą w każdym momencie pamiętać, że dziecko nie jest za nic odpowiedzialne, ponieważ samo nie zadecydowało o swoim pojawieniu się na świecie.

Dbaj o ciało

 

Matka musi w okresie ciąży zrezygnować z używek tj. papierosów, alkoholu, narkotyków, oraz niezdrowego odżywania się w fast food'ach, ponieważ uszkadzają one zdrowie fizyczne płodu i niszczą cewę nerwową, co w późniejszym czasie może spowodować poważne wady w rozwoju psychofizycznym dziecka.

Nie jest niestety prawdą, że słuchanie muzyki klasycznej w ciąży doprowadzi do tego, że dziecko będzie geniuszem muzycznym, ale ten gatunek muzyki ma kojący wpływ na dziecko, nawet podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Poza tym może się okazać, że kompozycja, jaką najczęściej słuchała matka w ciąży, jest tą melodią, która będzie uspokajać płaczącego malucha.

Rozwój psychiczny dziecka jest uzależniony od rozwoju fizycznego dziecka wewnątrz macicy. Dopiero wykształcenie cewy nerwowej pozwala na rozpoczęcie działań w kierunku stymulacji rozwoju psychiki dziecka. Nikt oczywiście nie zabrania, by i przed tym okresem stymulować płód poprzez głaskanie brzucha, mówienie do dziecka lub wykonywanie lekkich ćwiczeń fizycznych, ponieważ dobra kondycja matki pozytywnie wpływa na kształtowanie się płodu i na lepsze utlenowanie rozwijającego się dziecka. Ćwiczenia należy jednak wykonywać pod okiem instruktorów.

Nie zapominaj o duchu

Najważniejszym aspektem w stymulacji rozwijającego się płodu jest stan psychiczny matki i jej nastawienie do dziecka, ponieważ udowodniono, że mają one niebagatelny i bezpośredni wpływ na dziecko. Cała ciąża jest ogromną zmianą w życiu kobiety zarówno pod względem ekonomicznym jak i neurohormonalnym. Wpływ tzw. hormonów ciążowych na psychikę przyszłej matki jest ogromny. Często przez ten fakt kobiety stają się rozchwiane emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z błahymi sprawami, co wpędza je już podczas ciąży w głębokie frustracje, lub odwrotnie, kobieta zyskuje niebywałą energię, chęć do życia i podejmowania nowych wyzwań. Obie te sytuacje nie są korzystne, bo w przypadku pierwszej mogą pojawić się problemy z niemożnością urodzenia dziecka drogami natury, natomiast w przypadku drugim, kobieta może zrobić krzywdę sobie i dziecku przez zbytnie forsowanie organizmu lub już na sali porodowej odmówić współpracy z personelem, ponieważ ?ona wie lepiej".

Kluczowym w tym względzie aspektem w sytuacji ciąży jest wpływ środowiska zewnętrznego. Jeśli jest wspierające, opiekuńcze i zaangażowane, to wtedy kobieta mając poczucie bezpieczeństwa zajmie się tylko sobą i rozwijającym się w niej dzieckiem. W przypadku braku akceptacji może pogłębić się depresja lub frustracja, która po porodzie może przerodzić się nawet w chorobę psychiczną.

Mając na uwadze, że dziecko nie zawsze jest planowanym gościem należy pamiętać o syndromie odrzucenia, który często pojawia się u młodych matek porzuconych przez ojca dziecka. Rodzina ciężarnej zyskuje wówczas kluczowe znaczenie: jeśli przyszła matka będzie miała pewność, że ktoś jej pomoże, wtedy dziecko będzie rozwijało się i urodzi w poczuciu spokoju. Wprawdzie dziecko do ok. 26 tygodnia nie czuje bólu, natomiast odczuwa wszelkie zmiany fizyczne środowiska, które je otacza. Warto pamiętać, że wszystkie czynniki wpływające stresogennie na matkę mają swoje odbicie nie tylko w jej psychice, ale również w czynnościach jej organizmu powodując na przykład zmiany przepływu tlenu. Stres u będącej w ciąży kobiety może doprowadzać do zaburzeń oddechowych i przepływu tlenu przez sznur pępowinowy (na sali porodowej nazywa się to stresem i distresem u płodu wywołanym stanem matki).

Szczególnie negatywnie należy ocenić przypadki, w których dziecko ma być utrwaleniem związku lub ocaleniem go przed rozpadem. Jest to prawie zawsze zły pomysł, ponieważ zazwyczaj i tak związek nie przetrwa, a kobieta zostanie z dzieckiem sama. Takie przypadki najczęściej kończą się wyładowywaniem złości na dziecku, nawet tym nienarodzonym, które wyczuwa emocje matki i pozbawione miłości, przychodzi na świat jako osoba, która jest odpowiedzialna za zło, które spotkało jego matkę. A stąd tylko krok do maltretowania. Oczywiście nie dzieje się tak tylko w przypadku matek porzuconych, ponieważ rozchwianą emocjonalnie kobietę do takiej frustracji może doprowadzić fakt, że na przykład przez ciążę nie dostała awansu.

Joanna Skłodowska



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT