Nowotwór jelita grubego | Ochoroba.pl
18.04.2024 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy


Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego może występować w różnych miejscach jelita. Najczęściej umiejscawia się w końcowej części jelit tzw. odbytnicy. Rośnie powoli i dość późno daje przerzuty. Występuje w różnych wieku, zwykle chorują osoby po 60 roku życia. Stanem przedrakowym są polipy jelita (czyli narośla wrastające do światła jelita) oraz długotrwające wrzodziejące zapalenie jelita.

Za czynnik, który sprzyja powstawaniu tej choroby, uważa się uporczywe zaparcia spowodowane m.in. dietą zawierającą zbyt mało warzyw i owoców. W pierwszym etapie choroby nowotwór dotyka tylko jelito, w następnym wykracza poza jego obręb i szerzy się na otoczenie. Przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów są już ostatnim okresem choroby.

Utrata masy ciała bez istotnej przyczyny, uczucie ciągłej pełności, występowanie zaparć na przemian z biegunkami zawierającymi śluz i krew, cienkie stolce uformowane jak ołówki czy też często pojawiające się parcia na stolec bez jego oddawania są objawami, które powinny zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem aby wykluczyć nowotwór jelita grubego. Duże guzy można wyczuć palcem badając pacjenta przez odbyt. Dolegliwości zależą od umiejscowienia się procesu nowotworowego, jego zaawansowania oraz rodzaju rozrostu. Ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, bowiem operacja we wczesnym okresie prowadzi do całkowitego wyleczenia i znacznie zwiększa szanse przeżycia chorego.

Badania profilaktyczne to badanie kału na obecność krwi utajonej oraz kolonoskopia.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT