Gaviscon ? lek numer 1 na zgagę już w Polsce | Ochoroba.pl
29.10.2020 Dziś imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii


Artykuły

Gaviscon ? lek numer 1 na zgagę już w Polsce

tabletki-16-pack1.JPG

Niezdrowy tryb życia, stres, w wielu przypadkach może prowadzić do powstawania uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jedną z nich jest refluks czyli cofanie się do przełyku treści wytwarzanych podczas procesu trawienia. Głównym jego objawem jest zgaga powodująca silny dyskomfort i obniżająca jakość życia[1]. Powszechnie uważa się, że zgagę powoduje nadmiar kwasu solnego, znajdującego się
w żołądku. Tymczasem to nie ilość kwasu decyduje o pojawieniu się dolegliwości, a cofanie się treści żołądkowej do przełyku (kwasu solnego, pepsyny i żółci)[2]. Większość dostępnych na rynku leków działa głównie na obniżenie poziomu kwasowości w żołądku poprzez jego neutralizację lub obniżenie jego produkcji. Oznacza to, że pacjenci mogą nadal cierpieć z powodu refluksu i zgagi[3]. Tymczasem optymalna terapia zgagi powinna szybko zahamować refluks.   Gaviscon ? bezpieczny, unikalny mechanizm działania i ulga po 3 minutach Gaviscon to znany w Europie i na świecie lek, pierwszy w Polsce supresant refluksu. Gaviscon charakteryzuje się unikalnym mechanizmem działania, likwidując przyczynę zgagi - refluks.  Zawarte w leku substancje czynne, przede wszystkim blokują przedostawanie się treści żołądkowych do przełyku, likwidując tym samym objawy refluksu oraz zapobiegając uszkodzeniu przełyku. Lek po połączeniu z kwasem solnym znajdującym się w żołądku tworzy warstwę żelu kwasu alginowego[4], która unosi się na powierzchni treści żołądkowej i tym samym uniemożliwia przemieszczanie się jej wstecz. Lek zaczyna działać po 3 minutach od zastosowania, przynosząc ulgę i niwelując uczucie palenia za mostkiem. Ta swoista ?tama? nie ulega wchłonięciu do organizmu.  Gaviscon w porównaniu do innych leków wykazuje większe bezpieczeństwo (brak skutków ubocznych), nie wpływa negatywnie na organizm (naturalne składniki) i jako jedyny supresant refluksu, może być stosowany przez kobiety w ciąży i okresie laktacji. W odróżnieniu od leków z kategorii inhibitorów pompy protonowej oraz H2 blokerów, Gaviscon zmniejsza ekspozycję przełyku na kwas solny oraz zwiększa średnie wartości pH na dnie żołądka, wykazując niemal natychmiastowy efekt działania.   Lek w Polsce dostępny jest w postaci:?         zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml ?         tabletek do rozgryzienia i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg) 

Preparat Gaviscon wskazany jest do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc uczucie ulgi już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Preparat z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

[1] Irvine EJ. Gut 2004;53(Suppl IV): iv 35-9; Gaviscon Usage & Attitudes Study. Reckitt Benckiser data on file, August 2006;Publikacje do wglądu w siedzibie firmy Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
[2] Kauer WK et al. Surgery 1997;122:874-81;  Gotley DC et al. Gut 1991; 32: 1093-9; Tobey NA et al. Am J Gastroenterol 2001; 96: 3062?70; Hopwood D et al. Gut 1981; 22:306-31;
[3] Blonski W et al. J Clin Gastroenterol 2009 (epub ahead of print);
[4] Alginian sodu


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT