sposoby na zaparcia, zatwardzenie, obstrukcję, śliwki suszone na zaparcia, krwawienie z odbytu | Ochoroba.pl
15.07.2020 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


sposoby na zaparcia, zatwardzenie, obstrukcję, śliwki suszone na zaparcia, krwawienie z odbytu

W ciągu ostatnich kilku lat problem zaparć stał się bardzo powszechny. Problem zaparć dotyczy 50 proc.  kobiet i 25 proc. mężczyzn. Przyjmuje się, że prawidłowo powinno oddawać się stolec od 3 razy na dzień do 3 razy na tydzień. Rzadsze wypróżnienia sugerują, że pacjent ma problemy z perystaltyką jelit.

Zaparcie (obstrukcja, zatwardzenie) jest to utrudnienie lub zbyt rzadkie oddawanie stolca.  Za zaparcie możemy uznać wypróżnianie się  rzadziej niż raz na 2 dni. Oddawane stolce są suche, są duże objętościowo, wypróżnienie sprawia ból i trudności. Mimo chęci oddania stolca chory musi użyć dużej siły, by wydalić stolec.

 

Przyczyną zaparć są bardzo często błędy żywieniowe. W dzisiejszych czasach większość ludzi spożywa za mało błonnika. Zalecane spożycie błonnika wynosi około 25-30 gramów. Tymczasem przeciętny człowiek spożywa tylko połowę zalecanej normy. Źródłem błonnika są warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce. Błonnik pełni wiele funkcji w naszym organizmie: poprzez przyspieszanie perystaltyki i zwiększanie masy kałowej zapobiega zaparciom i biegunkom, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, reguluje perystaltykę, poprawia pracę jelit, oczyszcza je, pobudza ich motorykę, przyspiesza pasaż treści pokarmowej.  Błonnik dodatkowo sprzyja rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej w jelitach, tzw. przyjaznych  bakterii probiotycznych. Błonnik jest również niezbędny w procesie odchudzania, gdyż daje uczucie sytości. Modyfikując swoją dietę warto również zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i ciężkostrawnych potraw.

Co może pomóc na zaparcia:

  •   Błonnik: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, śliwki, warzywa strączkowe, zielony groszek, seler
  •   Kwasy organiczne: zsiadłe mleko, kefiry, jogurty, soki warzywne i owocowe, wino wytrawne, owoce cytrusowe, maślanka, suszone owoce
  •   Płyny: soki owocowe, woda niegazowana
  •   Czopki glicerynowe (można je podawać tylko kilka razy)

Staraj się również zwiększyć aktywność fizyczną. Ruch przyspiesza pasaż masy pokarmowej, pobudza perystaltykę i ułatwia wydalanie masy kałowej. W czasie wysiłku pij dużo wody, również w trakcie dnia staraj się wypić około 2 litrów płynów.

W wielu przypadkach nie ma potrzeby stosowania środków przeczyszczających. Należy pamiętać, że stosowanie takich środków może przynieść odwrotny efekt- dojdzie do rozleniwienia jelit i uzależnienia ich od środków pobudzających perystaltykę. Dobre efekty daje natomiast stosowanie domowych sposobów na zaparcia. Jednym z nich jest spożycie 3-4 sztuk suszonych śliwek, wcześniej namoczonych w wodzie. Równie dobre efekty daje zjedzenie 4 łyżek otrąb owsianych lub pszennych wymieszanych z jogurtem. W przypadku nasilenia zaparć zjedz kilka porcji warzyw i owoców- zawarty w nich błonnik sprawnie wymiecie strawione resztki pokarmowe i toksyny nagromadzone w jelitach. Innym znanym sposobem jest wypicie szklanki wody z łyżką miodu lub wypicie kefiru na czczo.

W wielu przypadkach przyczyną zaparć jest zbyt szybkie tempo życia, stres, brak czasu na spożycie pełnowartościowego posiłku. W codziennym natłoku zajęć nie zawsze mamy czas skorzystać z toalety- wtedy woda z masy pokarmowej zostaje wchłonięta, stolec staje się twardszy i następują trudności z wypróżnieniem.

Należy jednak pamiętać, że zaparcia (potocznie zwane obstrukcją czy zatwardzeniem) w głównej mierze spowodowane są zbyt małą podażą błonnika. Jeśli więc nie zmienimy swojej diety i nie wzbogacimy jej w błonnik to żadne leki nie dadzą oczekiwanych efektów.

Niestety zdarza się, że przyczyna zaparć jest bardziej skomplikowana. Inne przyczyny poza bledami dietetycznymi i brakiem ruchu to:  blizny w jelicie grubym, zwężenie obwodu jelit poprzez rozrost nowotworu, ucisk innych narządów na ścianę jelit, niedrożności jelitowe, zatrucia, zaparcia u osób starszych, wyniszczenie. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT