To pasma wiotkiej skóry pojawiające się po obu stronach ciała ? zazwyczaj w wyniku wahań wagi. Aby uniknąć rozstępów, należy stosować rozsądne diety i dobrze planować ćwiczenia fizyczne. Niestety czasem trudno zapobiec ich powstawaniu, np. w czasie ciąży.
Rozstępy są to pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry. Ich pojawieniu się na ogół nie towarzyszą żadne objawy, ale może wystąpić delikatne odczucie świądu, pieczenie i bólu. Zmiany początkowo są wyniosłe, obrzękowe. Z biegiem czasu ulegają zanikowi. Powstawanie rozstępów wiąże się z upośledzeniem funkcji fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek strukturalnych skóry: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, sprężystość oraz odpowiadają za jej prawidłowe napięcie. U kobiet to schorzenie występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn, może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej powstaje w okresie dojrzewania i ciąży.
Zwiększone ryzyko
Predyspozycje do występowania rozstępów mają:
? ludzie ze znaczną otyłością,
? nastolatki w okresie dojrzewania,
? kobiety w ciąży,
? kobiety w okresie menopauzy,
? kulturyści,
? osoby o częstych wahaniach wagi,
? osoby, które nagle straciły na wadze,
? osoby stosujące diety niskokaloryczne,
? osoby przyjmujące leki steroidowe,
? osoby mające predyspozycje genetyczne.
Miejsca występowania
Rozstępy występują najczęściej obustronnie, tzn. pojawiają się po obu stronach ciała. Możliwe jest ich powstanie niemal w każdej okolicy z wyjątkiem: twarzy, rąk i stóp. Na brzuchu ułożone są promieniście lub wachlarzykowato, na biodrach poprzecznie. Na piersiach układają się promieniście od brodawki piersiowej, a w okolicy lędźwiowo - krzyżowej położone są najczęściej poziomo. Najczęstsze miejsca występowania rozstępów to w przypadku dziewcząt biodra, górna część ud, i piersi. U mężczyzn - okolica krzyżowo-lędźwiowa, u trenujących - obręcz barkowa.
Profilaktyka i leczenie
W profilaktyce rozstępów przede wszystkim należy unikać częstych wahań wagi i stosowania tzw. cudownych diet. Dieta powinna zapewniać wystarczające dawki witamin (gł. A, E, PP, B5) oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu). Przy ewentualnych niedoborach trzeba rozważyć suplementację tych składników w gotowych preparatach leczniczych. Lokalnie na zmienione miejsca należy stosować kremy, żele, olejki i preparaty na bazie elastyny, kolagenu, witamin w celu nawilżenia i natłuszczenia skóry oraz masaż. W przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych należy przygotować je indywidualnie do danej osoby, dopasować do typu sylwetki, wieku i zaawansowania w treningach. Ćwiczenia fizyczne muszą być progresywne. Należy unikać długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych. Połączenie umiarkowanej aktywności sportowej z masażem poprawia mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i może być pożyteczne dla tkanek.