Cudowne właściwości sauny | Ochoroba.pl
25.04.2018 Dziś imieniny Jarosława, Marka, Wiki


Ciało i umysł

Cudowne właściwości sauny

w saunie
Z sauny możemy korzystać na basenach, w obiektach sportowych, fitness klubach, a niektórzy mają ją nawet w zaciszu domowym. Wiemy, że przebywanie w tym pomieszczeniu, poprawia nasze samopoczucie, odpręża i jest przyjemnym sposobem spędzenia czasu. Ale czy poza tym pamiętamy o innych ? medycznych - zaletach korzystania z sauny? Bo przecież jest ich wiele.

Z definicji sauna jest niewielkim odizolowanym pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura i określona wilgotność powietrza (wysoka lub niska w zależności od rodzaju sauny). Wnętrze sauny wykonane jest najczęściej z drewna określonego gatunku, o dużej odporności na wysoką temperaturę. Obecnie stosuje się jodłę kanadyjska, świerk skandynawski oraz cedr ? ten ostatni sprawdza się najlepiej.

Sercem sauny jest piec, który wytwarza odpowiednią temperaturę. Może być on zasilany drewnem, choć więcej zalet posiada piec elektryczny i dlatego jest częściej wybierany. Do akumulacji ciepła używa się specjalnych kamieni, które nagrzewając się, dłużej utrzymują określone parametry wewnątrz pomieszczenia. W przypadku sauny mokrej niezbędny jest generator pary, który doprowadza wodę do stanu lotnego i w postaci pary wodnej wydmuchuje pod nogami użytkowników. Wyróżniamy dwa rodzaje sauny, ze względu na warunki temperatury i wilgotności tam panującej:
 • Sauna sucha (fińska) ? powietrze znajdujące się w niej ma niską wilgotność, a temperatura we wnętrzu sięga 80-120 ? C
 • Sauna mokra (rzymska) ? charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza, dochodząca do 100%, temperatura we wnętrzu wynosi 40-50? C
 
Hartowanie jest zdrowe

Korzystając z sauny doświadczamy dużych zmian temperatur. Następujące po sobie rozgrzewanie i schładzanie ciała, stopniowo rozszerza, po czym zwęża naczynia krwionośne, wzmacniając je, polepszając krążenie krwi. Takie hartowanie organizmu jest uodparniającym treningiem i mobilizuje układ immunologiczny, odpowiadający za obronę naszego ciała przed infekcjami. Stąd badania dowiodły, że osoby regularnie korzystające z sauny, rzadziej zapadały na grypę i  przeziębienia.
 
Dla zdrowia i urody
W wysokiej temperaturze obficie pocimy się, co chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Wydzielając nadmierne ilości potu, wraz z nim usuwamy wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia. Także nadmiar soli, która sprzyja akumulacji wody w organizmie, zostaje wydalony wraz z potem. To  wspomaga pracę nerek, które są filtrem naszego organizmu .  W związku z tym, przebywanie w saunie jest znakomitym sposobem na oczyszczenie naszego ciała i wyrzucenia z niego niepotrzebnych substancji. Silne rozgrzewanie skóry sprzyja rozszerzeniu różnych gruczołów i uwolnieniu niepotrzebnego łoju skórnego, co poprawia wygląd i kondycję skóry oraz jej ukrwienie. Kolejną zaletą sauny jest fakt, iż w podwyższonej temperaturze stymulowane jest wydzielanie określonych grup hormonów ? m.in. endorfin ? odpowiadających za poczucie satysfakcji i radości. Dlatego przebywanie w tym pomieszczeniu silnie odpręża, relaksuje, poprawia samopoczucie.
 
Sauna leczy
 
Wielu lekarzy zaleca korzystanie z sauny w terapii nadciśnienia tętniczego. Udowodniono także, że wysoka temperatura i rozgrzewanie ciała są skutecznym sposobem wspomagania leczenia wielu innych schorzeń. Są wśród nich dolegliwości układu kostno - mięśniowego, sercowego czy oddechowego. Sauna polecana jest w przebiegu chorób takich jak:

 • Układ sercowo ? naczyniowy: nadciśnienie tętnicze, niedrożność tętnic obwodowych
 • Układ oddechowy: nieżyty górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, astma
 • Układ kostny: zapalenia stawów, kontuzje, urazy stawów, mięśni, kości
 • Układ rozrodczy: zaburzenia menstruacyjne
 • Układ nerwowy: wspomagająco w nerwicach
Istnieje też kilka przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z sauny. Osoby ze zmianami miażdżycowymi, niewydolnością krążenia, nerek, wątroby, grzybicą, gruźlicą, schorzeniami o charakterze reumatoidalnym  oraz chorobami oczu (jaskra, daltonizm) powinny unikać nadmiernego ogrzewania ciała.
 
Kilka wskazówek
Wybierając się do sauny, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wtedy przebywanie w tym pomieszczeniu będzie efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne dla nas samych i osób współtowarzyszacych.  Oto ważne wskazówki:
 • Powinno się przebywać w saunie do 15 min jednorazowo, do 2 razy dziennie, zaleca się korzystanie z niej 2-3 razy w tygodniu
 • Optymalny czas przebywania w saunie, dozwolony dla dzieci, to jedno wejście dziennie, na 1,5 ? 3 minut
 • Po opuszczeniu sauny zaleca się ciepło - zimny prysznic i 15 minut odpoczynku
 • Przed wejściem do sauny nie smarujemy ciała (i twarzy) kremami, to zmniejsza powierzchnię wydzielania potu
 • Nie jemy i nie spożywamy napojów takich jak kawa, alkohol i inne podczas korzystania z sauny
Sauna jest narodowym wynalazkiem fińskiego narodu. Od dawna ci Skandynawowie zachwalali jej zbawienne działanie dla zdrowia, urody i ducha. Dzisiaj wiemy na pewno, że Finowie nie mylili się, bo sauna rzeczywiście wywiera pozytywny efekt na nasze zmęczone codziennym życiem ciało.
Ewelina Osińska


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT