Rak szyjki macicy | Ochoroba.pl
25.04.2018 Dziś imieniny Jarosława, Marka, Wiki


Rak szyjki macicy

Ten nowotwór wywołuje wysoką śmiertelność wśród kobiet po 40 roku życia często jest wykrywany za późno. Dlatego każda kobieta w wieku rozrodczym powinna pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych.

 

Rak szyjki macicy jest drugim miejscu co do częstości nowotworem złośliwym narządów płciowych u kobiet. Stanowi on 8,6% wszystkich nowotworów złośliwych oraz 6,4% przyczyn zgonu z powodu nowotworów w Polsce. Stany przedrakowe i rak przedinwazyjny rozwijają się między 30 a 40 rokiem życia. Mogą występować także u bardzo młodych kobiet. Rak inwazyjny pojawia się zwykle po 40 roku życia. Co trzecia osoba, u której rozpoznano raka szyjki macicy umiera, w przeciągu roku od rozpoznania.

Co sprzyja zachorowaniu

Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników:

  • złe warunki socjalne i ekonomiczne,
  • niski poziom higieny osobistej i seksualnej,
  • wczesne rozpoznanie życia płciowego,
  • częsta zmiana partnerów seksualnych,
  • duża liczba porodów,
  •  infekcja wirusem brodawczaka (HPV),
  • palenie papierosów,
  • długotrwała antykoncepcja hormonalna.

 

Rozwój choroby

Na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych. Nowotwór rozwija się na podłożu stanów przedrakowych, do których zalicza się: dysplazję szyjki macicy, leukoplakię (zaburzenia budowy i rozrostu komórek), nieleczone nadżerki, zmiany zapalne szyjki macicy, polipy szyjkowe. Wewnątrznabłonkowa dysplazja szyjki macicy może trwać wiele lat. Przeciętnie upływa od 3 do 10 lat, aby na jej podłożu powstał rak szyjki macicy. Dysplazje małego stopnia bardzo często wynikają z obecności zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Stąd też w około 80% ulegają samoistnej regresji w czasie kilku miesięcy. Przetrwałe zakażenie HPV wywołane typem 16 i 18 wirusa rokuje źle i może prowadzić do rozwoju dysplazji dużego stopnia i w konsekwencji raka szyjki macicy. Dysplazję można jedynie wykryć na podstawie nieprawidłowego wyniku wymazu cytologicznego. W miarę rozwoju nowotworu pojawiają się upławy, obfite krwawienia zwłaszcza kontaktowe. Dolegliwości bólowe w podbrzuszu i promieniujące do okolicy krzyżowej lub o charakterze rwy kulszowej świadczą o szerzeniu się nowotworu. Nowotwór nacieka najpierw przymacicze, ściany pochwy, odbytnicę i pęcherz moczowy. Następnie dochodzi do przerzutów drogą węzłów chłonnych. Późno pojawiają się przerzuty drogą krwi do wątroby, płuc, kości, jelit, otrzewnej i jajników. W stanach o dużym zaawansowaniu dochodzi do obrzęku kończyn dolnych spowodowanych zamknięciem naczyń chłonnych oraz do wyniszczenia nowotworowego.

Profilaktyka i leczenie

W profilaktyce raka szyjki macicy najważniejszym badaniem jest cytologia, gdyż pozwala ona wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. Zmiany o charakterze dysplazji usuwa się chirurgicznie lub laserowo. Operacja chirurgiczna jest najczęściej stosowaną metodą w leczeniu raka inwazyjnego. Zabieg zwany histerektomią polega na usunięciu macicy wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. We wczesnym stadium raka szyjki macicy radioterapia jest równie skuteczna jak operacja, jednak jej efekty uboczne są większe i wiążą się z utratą funkcji jajników. Stosuje się ją w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza lub istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby (np. stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych). W określonych sytuacjach chore są poddawane chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami.

Profilaktyka przede wszystkim regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć cytologię wykonywaną co rok, przez całe życie. Istnieje szczepionka przeciwko HPV typ 16 i 18, która zalecana jest dziewczętom, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT