Żylaki kończyn dolnych | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Artykuły

Żylaki kończyn dolnych

nogi kobieta wakacje łydki żylaki

Jeśli w Twojej rodzinie pojawia się choroba żylakowa, musisz postawić na profilaktykę.

 

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych (czyli tych znajdujących się najbardziej na powierzchni podskórnej), będące następstwem niewydolności zastawek żylnych oraz osłabieniem sprężystości ścian żył powierzchownych. Pojawienie się żylaków jest świadectwem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.

 

Żylaki kończyn dolnych są niestety chorobą postępującą i nieodwracalną. Niewątpliwie jest to poważny problem i zdrowotny, i co zrozumiałe, estetyczny.

Przyczyny

Wystąpieniu choroby żylakowej m.in. sprzyjają:

  • zachowywanie długotrwałej pozycji siedzącej,
  • brak ruchu,
  • nadwaga i otyłość
  • zażywanie leków hormonalnych,
  • palenie papierosów,
  • ciąża.

Zauważono również, że osoby, u których w rodzinie występuje choroba żylakowa, mają znacznie częściej predyspozycje do zachorowania niż reszta populacji. Świadczy to, że istnieją predyspozycje genetycznych do wystąpienia żylaków. Dlatego o profilaktyce powinny pamiętać szczególnie osoby, których rodzice lub bliscy krewni skarżyli się na ten problem.

Warto podkreślić, że ryzyko wystąpienia objawów choroby żylnej wzmagać może rodzaj wykonywanej pracy i szczególnie narażone są osoby pracujące w biurze i niedbające o kondycję.

Nieprawidłowa higiena i związany z nią brak ruchu, konieczność długotrwałego pozostawania w jednej pozycji (stojącej oraz siedzącej), stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, a także okres ciąży - wszystko to może spowodować pojawienie się żylaków.

Profilaktyka

Celem profilaktyki w początkowym stadium choroby jest usprawnienie odpływu krwi z nóg oraz wzmocnienie ścian żył. W tym celu zaleca się:

  • stosowanie ruchu,
  • stosowanie uciskowych wyrobów profilaktycznych (kompresoterapia), czyli noszenie specjalnych rajstop i podkolanówek,
  • stosowanie leków flebotropowych.

Niestety, działania te przede wszystkim opóźniają rozwój choroby, nie lecząc żylaków.

Powikłania

W szeregu przypadkach żylaki nie powodują powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry. W konsekwencji dochodzi do zapalenia żył lub do groźnego w skutkach zamknięcia żyły przez skrzep krwi - mówimy wówczas o zakrzepicy żylnej. Skrzep może się oderwać i przemieszczając się w krwioobiegu wywołać zator płuc, która to choroba może prowadzić nawet do śmierci lub kalectwa. Następstwem żylaków są również uciążliwe owrzodzenia powodujące kalectwo.

 

Opracował Andrzej Popow

specjalista chirurg

Hajnówka ul.11 Listopada 17

Tel. 604570979

Strona www: popow.com.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT