Jak rzucić palenie? Kilka prostych rad | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


Uzależnienia

Jak rzucić palenie? Kilka prostych rad

Nic tak nie irytuje palaczy, którzy chcą rzucić nałóg, jak powtarzanie, że najlepiej postępują ci, którzy nigdy nie zaczynali palić.

Niestety - jest to prawda. Rzucić palenie, to najczęściej (choć nie zawsze!) wielkie wyzwanie i każdy palacz musi przygotować się na "ból, pot i łzy". Nie znaczy to, iż nie jest to dla każdego coś dostępnego, czego nie daje się osiągnąć. Żeby rzucić palenie, potrzeba jednak kilku rzeczy:

Najważniejsza jest motywacja

Przede wszystkim nikomu nie uda się rzucić palenia bez wykazania zdecydowanej woli wyzbycia się tego nałogu. Wytworzenie silnej motywacji i wewnętrznego przekonania u palącego, że trzeba z tym skończyć, umacnia decyzję i stanowi najważniejszy warunek powodzenia.

Środki medyczne, w razie potrzeby, pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy występujące w pierwszym okresie po zaprzestaniu palenia - niestety jak dotąd nie wynaleziono tabletek zwiększających motywację. Motywacja jest zawsze kwestią indywidualną. Może ona czerpać siłę ze świadomości zagrożenia, jakie stwarza palenia tytoni dla nas i naszych bliskich. Niektórych bardziej przekonuje argument odwołujący się do możliwych oszczędności. Nie to jest jednak istotne - najważniejsze by była to nasza motywacja, która pozwoli trwać przy decyzji.

Potrzebujemy wsparcia

Nie znaczy to jednak, że nie potrzebujemy wsparcia najbliższych osób. Substancje toksyczne i produkty przemiany związków wchłanianych z dymem tytoniowym są wydalane z organizmu w ciągu kilku dni, ale tzw. głód nikotynowy i związana z nim nadmierna pobudliwość, drażliwość i niepokój mogą być (i zapewne będą) bardzo trudnym przeżyciem dla nas i naszego otoczenia. Mogę one utrudniać utrzymanie postanowienia o zaprzestaniu palenia. Wsparcie bliskich pozwoli wytrzymać ten okres. Powinniśmy ostrzec naszą rodzinę oraz osoby, z którymi pracujemy, iż rzucamy palenie.

Rzucaj od razu i bezwarunkowo

Niektórzy szukają cudownej metody, która pozwalałaby bez trudu rzucić palenie. Należy powiedzie to jednak otwarcie: takich metod nie ma! Jest natomiast sprawdzona reguła: rzucać palenie trzeba od razu i bezwarunkowo!

Nie jest prawdą, że można rzucić palenie stopniowo. Czasowe zaprzestawanie, stopniowe zmniejszanie liczby wypalanych papierosów lub przechodzenie na słabsze gatunki, tylko wydłuża czas występowania tzw. głodu nikotynowego i związanych z nim nieprzyjemnych objawów po odstawieniu papierosów. Takie półśrodki prowadzą zresztą przeważnie do zaniechania i powrotu do nałogu. Warto pamiętać, że po takim powrocie trudniej będzie znów znaleźć w sobie dość siły dla ponowienia próby. Próbować jednak zawsze warto - może właśnie ta następna zakończy się powodzeniem, czego wszystkim palącym i rzucającym należy życzyć.

Rzucanie a zdrowie

Rzucanie palenia nie pogarsza zdrowia jak sądzą niektórzy. Przybytek na wadze (występujący u niektórych po zaprzestaniu palenia) przeważnie po 6-9 miesiącach wyrównuje się. Zaprzestanie palenia w dłuższej perspektywie oznacza poprawę samopoczucia i sprawność fizyczną. W ciągu kilku lat następuje też oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT