Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z cyklu "Ortodonta odpowiada", w którym lekarz stomatolog i specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, z kliniki Orthos w Warszawie, odpowiada na pytania dot. prawidłowego zgryzu.
Redakcja Ochoroba.pl: Pani doktor. Leczenie ortodontyczne wielu osobom kojarzy się z uzyskaniem prostych zębów, najczęściej w wyniku noszenia aparatu na zęby. Tymczasem jak wiemy, nieco ważniejsze dla ortodontów jest uzyskanie prawidłowego zgryzu. Czy w każdym przypadku można uzyskać idealny zgryz, i jak właściwie powinien wyglądać taki idealny zgryz?
Lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, klinika Orthos z Warszawy:
Co do wyglądu idealnego zgryzu to w odcinku bocznym górny ząb ma trafiać pomiędzy dwa dolne, jednoimienny i następny. Zęby przednie mają być estetycznie ustawione, bez szpar i obrotów, ważne jest aby przy ruchach żuchwy kontaktowały ze sobą odpowiednie zęby przeciwstawne.
Uzyskanie idealnego zgryzu jest możliwe w większości przypadków, które leczymy w klinice Orhos. Powstaje oczywiście pytanie, do jakich poświęceń jest gotów pacjent aby ten idealny efekt osiągnąć. Dodatkową kwestią jest to, czy w danym przypadku warto walczyć o idealny zgryz. Mówimy tu o takiej sytuacji, w której pacjent nie zgłasza żadnych problemów, a w ocenie specjalisty zgryz, choć nie idealny, jest wydolny funkcjonalnie. Nie u każdego pacjenta ten idealny efekt można uzyskać podstawowymi technikami ortodontycznymi.
Czasami przed leczeniem ortodontycznym konieczne jest leczenie przyzębia, w trudniejszych sytuacjach konieczne są pewne zabiegi chirurgiczne wspomagające lub umożliwiające leczenie aparatem stałym. W wielu przypadkach po leczeniu zgryzu konieczna jest odbudowa kształtu zębów i/lub protetyka. Poddanie się całemu procesowi leczenia z pewnością może być dla pacjentów pewnym wysiłkiem, jednak efekt prostych zębów, a przede wszystkich uzyskanie prawidłowego zgryzu często wynagradza wszystko z nawiązką. Oprócz efektu estetycznego czyli uzyskania prostych zębów pacjenci, którzy podejmują się leczenia ortodontycznego zmniejszają lub eliminują problemy związane z istnieniem wad zgryzu w tym problemy z mówieniem, oddychaniem (bezdechami nocnymi), spożywaniem posiłków, dolegliwościami stawów skroniowo-żuchwowych, recesją dziąseł, ryzykiem powstawania próchnicy i innym.
Czytaj również: Orodonta odpowiada - Wady zgryzu, czym nam grożą i jak je leczyć?