Ortodonta odpowiada: proste zęby a leczenie wad zgryzu | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Ortodonta odpowiada: proste zęby a leczenie wad zgryzu

Ortodontka_Katarzyna_Wiśniewska.jpg

Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z cyklu "Ortodonta odpowiada", w którym lekarz stomatolog i specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, z kliniki Orthos w Warszawie, odpowiada na pytania dot. prawidłowego zgryzu. 

 

Redakcja Ochoroba.pl: Pani doktor. Leczenie ortodontyczne wielu osobom kojarzy się z uzyskaniem prostych zębów, najczęściej w wyniku noszenia aparatu na zęby. Tymczasem jak wiemy, nieco ważniejsze dla ortodontów jest uzyskanie prawidłowego zgryzu. Czy w każdym przypadku można uzyskać idealny zgryz, i jak właściwie powinien wyglądać taki idealny zgryz?

Lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, klinika Orthos z Warszawy: 

Co do wyglądu idealnego zgryzu to w odcinku bocznym górny ząb ma trafiać pomiędzy dwa dolne, jednoimienny i następny. Zęby przednie mają być estetycznie ustawione, bez szpar i obrotów, ważne jest aby przy ruchach żuchwy kontaktowały ze sobą odpowiednie zęby przeciwstawne.  

Uzyskanie idealnego zgryzu jest możliwe w większości przypadków, które leczymy w klinice Orhos. Powstaje oczywiście pytanie, do jakich poświęceń jest gotów pacjent aby ten idealny efekt osiągnąć. Dodatkową kwestią jest to, czy w danym przypadku warto walczyć o idealny zgryz. Mówimy tu o takiej sytuacji, w której pacjent nie zgłasza żadnych problemów, a w ocenie specjalisty zgryz, choć nie idealny, jest wydolny funkcjonalnie. Nie u każdego pacjenta ten idealny efekt można uzyskać podstawowymi technikami ortodontycznymi. 

Czasami przed leczeniem ortodontycznym konieczne jest leczenie przyzębia, w trudniejszych sytuacjach konieczne są pewne zabiegi chirurgiczne wspomagające lub umożliwiające leczenie aparatem stałym. W wielu przypadkach po leczeniu zgryzu konieczna jest odbudowa kształtu zębów i/lub protetyka. Poddanie się całemu procesowi leczenia z pewnością może być dla pacjentów pewnym wysiłkiem, jednak efekt prostych zębów, a przede wszystkich uzyskanie prawidłowego zgryzu często wynagradza wszystko z nawiązką. Oprócz efektu estetycznego czyli uzyskania prostych zębów pacjenci, którzy podejmują się leczenia ortodontycznego zmniejszają lub eliminują problemy związane z istnieniem wad zgryzu w tym problemy z mówieniem, oddychaniem (bezdechami nocnymi), spożywaniem posiłków, dolegliwościami stawów skroniowo-żuchwowych, recesją dziąseł, ryzykiem powstawania próchnicy i innym.

 

Czytaj również: Orodonta odpowiada - Wady zgryzu, czym nam grożą i jak je leczyć?Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT