Ortodonta odpowiada: Wady zgryzu, czym nam grożą i jak je leczyć? | Ochoroba.pl
23.04.2024 Dziś imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha


Ortodonta odpowiada: Wady zgryzu, czym nam grożą i jak je leczyć?

Natasza Iracka Orthos

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny - wyjaśnia nam lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Natasza Iracka z kliniki Orthos w Warszawie. W wywiadzie dowiecie się więcej o wadach zgryzu, ich leczeniu, o aparatach na zęby i o tym kiedy nie można uniknąć usunięcia zębów.

 

Redakcja Ochoroba.pl: Ortodonci zajmują się wadami zgryzu. Może Pani doktor przybliżyć jakie są przyczyny powstawania tego typu wad?

Lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Natasza Iracka: Wady zgryzu mogą być wrodzone, zakodowane w naszych genach, ale na stopień ich nasilenia lub ujawnienie się wpływają również liczne czynniki zewnętrzne, a niezwykle duże znaczenie mają czynniki wieku dziecięcego. Niezwykle ważne jest prawidłowe karmienie dziecka i brak takich nawyków jak ssanie palca czy smoczka. Istotna jest prawidłowa wymiana zębów, w tym leczenie zębów mlecznych m.in. w celu zapobiegania ich przedwczesnej utracie. Duże znaczenie ma również oddychanie przez nos, ponieważ umożliwia rozwój szczęki.

Nieprawidłowe postępowanie może więc spowodować, iż nawet przy genetycznie dobrym uwarunkowaniu, możemy sami wypracować sobie wadę zgryzu, z którą przyjdzie nam żyć, o ile nie skorzystamy z pomocy specjalistów ortodontów.

Czy wada zgryzu to problem wyłącznie estetyczny, czy wiąże się z innymi problemami medycznymi?

Pacjenci zgłaszają się do ortodontów właśnie najczęściej ze względów estetycznych, jednak wady zgryzu powinno korygować się również z wielu innych względów. Nieprawidłowy zgryz może powodować problemy w mówieniu (np. seplenienie), oddychaniu (np. może powodować groźne bezdechy nocne), jedzeniu czy może powodować zmiany i dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprawidłowe punkty styczne często zwiększają ryzyko próchnicy. Nie zabezpieczają także brodawki dziąsłowej, co może prowadzić do jej uszkodzenia, mogą występować również recesje dziąseł i nieprawidłowe, nadmierne ścieranie się zębów.
Pomimo tylu możliwych problemów związanych z wadami zgryzu, pacjenci przede wszystkim zgłaszają się z powodu krzywych zębów. Rzadko są świadomi istniejącej wady zgryzu i związanych z nią konsekwencji.

Od kiedy można zacząć leczenie wad zgryzu?

W przypadku wad zgryzu leczenie można rozpocząć już w uzębieniu mlecznym. W przypadku wad takich jak: zgryzy krzyżowe, zgryzy otwarte, niektóre przodozgryzy i tyłozgryzy, leczenie w uzębieniu mlecznym jest bardzo wskazane. W przypadku leczenia uzębienia mlecznego nie leczymy jednak krzywych zębów, tylko wadę zgryzu. Oczekiwanie na pełne uzębienie może uniemożliwić pełne wyleczenie przy pomocy wyłącznie leczenia ortodontycznego. W trudnych przypadkach po zakończeniu wzrostu może być wymagane leczenie chirurgiczne. 

Jeżeli u pacjenta nie występuje wada zgryzu a mamy do czynienia ze stłoczeniem zębów, decyzję o momencie rozpoczęcia leczenia podejmuje się oceniając dany przypadek indywidualnie. Leczenie można rozpocząć na etapie gdy uzębienie jest mieszane, lub gdy mamy już pełne uzębienie stałe. Duże wady morfologiczne. dotyczące wzrostu kości, najczęściej obserwujemy do zakończenia wzrostu i dopiero wówczas podejmujemy decyzję o sposobie leczenia. 

Leczenie ortodontyczne wielu osobom kojarzy się z koniecznością noszenia aparatu na zęby. Są jednak różne aparaty. Od czego zależy który jest stosowany?

W leczeniu ortodontycznym stosuje się aparaty na zęby o wielu różnych zastosowaniach. Aparaty ruchome korygują rozwój kości a w małym stopniu wpływają na ustawienie pojedynczych zębów. Aparaty stałe m.in. wyrównują ustawienie zębów czy modyfikują rozwój kości. Wybór konkretnego aparatu jest więc ściśle powiązany z rodzajem wady zgryzu, a więc i tego co należy skorygować. Leczenie bardzo często składa się z kilku etapów dostosowanych do rozwoju i wieku pacjenta. W takim przypadku wykorzystuje się najczęściej kilka aparatów, w tym i aparaty ruchome i aparaty stałe.

Czy leczenie ortodontyczne wymaga usuwania zębów? Wiele osób boi się tego i nie jest przekonanych do usuwania zdrowych zębów.

W związku z rozwojem nowych możliwości leczenia, dziś rzadziej usuwa się zęby ze względów ortodontycznych, co nie oznacza, że zawsze da się tego uniknąć. Usuwanie zębów związane jest z brakiem miejsca w łuku, co wiąże się z brakiem możliwości ustawienia ich prosto. Istnieje granica zmieszczenia wszystkich zębów, gdy jest ona przekroczona dochodzi do ustawienia zębów poza istniejącą kością co prowadzi do recesji dziąseł, niedomykania szpary ust i pogorszenia warunków zgryzowych.

Osobiście nie mogę leczyć, jeżeli nie wierzę w dobry efekt leczniczy i estetyczny. Podejmuje więc leczenie i wybieram metodę na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy, tak aby osiągnąć pożądany efekt. I tu należy podkreślić, że proste zęby to nie wszystko. W przypadku leczenia ortodontycznego prawidłowe skorygowanie wady zgryzu jest bardzo istotne.

Dziękujemy za rozmowę. 

Dziękuję bardzo. 

 

Autor: RedakcjaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT