Uważaj na nos | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Zdrowie

Uważaj na nos

cera.jpg

Suche powietrze, dym papierosowy, klimatyzacja, ogrzewanie, nadużywanie kropli do nosa i wpływ zaburzeń hormonalnych -  nasz nos nie ma łatwo. Są jednak sposoby, aby chronić delikatną błonę śluzową nosa i pomóc naszemu zdrowiu.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnej roli jaką pełni błona śluzowa nosa dla naszego ogólnego zdrowia. To właśnie we wnętrzu nosa znajdują się enzymy odpowiedzialne za inaktywację drobnoustrojów. W górnych drogach oddechowych powietrze jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane.

Powszechny problem z suchością błon śluzowych nosa, który występuje pod wpływem takich czynników jak np. klimatyzacja, nie wiąże się więc jednie z odczuwaniem dyskomfortu, ale może również być przyczyną częstszej zachorowalności na wiele chorób. Uszkodzona, pozbawiona specjalnych rzęsek błona śluzowa nie jest w stanie zatrzymać wirusów i bakterii, więc te bez problemu dostają się do naszych dróg oddechowych, by tam się namnażać. Dlatego osoby mające problem z suchością w nosie często skarżą się także na zmniejszoną odporność organizmu. Prawidłowa higiena górnych oddechowych jest szczególnie ważne w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę.

Syndrom suchości nosa


Suchość błony śluzowej nosa może dotknąć każdego. W pierwszym etapie odczuwamy uciążliwe swędzenie, drapanie w nosie i napady kichania. Po jakimś czasie tworzy się stan zapalny,  następują zaburzenia węchu i smaku, krwawienia, tworzą się strupy i rany, a w efekcie zanik błony śluzowej nosa.

Szczególnie narażone są osoby, które:

* pracują w klimatyzowanym biurze
* często przebywają w środowisku osób palących lub same palą
* często przebywają w pomieszczeniach nadmiernie ogrzewanych, bez dopływu świeżego powietrza
* mają zaburzenia hormonalne (np. menopauza)
* często cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych
* często używają kropli do nosa i leków udrażniających nos
* pracują w zapylonych pomieszczeniach (np. w piekarni)

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego wielu lekarzy zachęca do dbania o prawidłowo nawilżoną śluzówka nosa, postrzegając ją jako klucz do prawidłowego oddychania i ? co za tym idzie ? do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak dbać o śluzówkę nosa?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy, unikać zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych miejsc i zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Znacznie złagodzić objawy suchości nosa może również stosowanie aerozolów o działaniu nawilżająco ? natłuszczającym ? takich jak nowy na naszym rynku Nozoil.  W skład preparatu Nozoil wchodzi olej sezamowy, który nawilża i natłuszcza błonę śluzową nosa. Witamina E i trójglicerydy będące składnikiem oleju sezamowego przyspieszają regenerację już uszkodzonej śluzówki nosa

Preparat Nozoil może być stosowany przez osoby w każdym wieku, również przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Olej sezamowy jest całkowicie naturalnym produktem, nie powoduje działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami. Polecany jest również dla osób po operacjach laryngologicznych, w trakcie radioterapii lub stosujących leki powodujące wysuszenie śluzówek (leki obniżające ciśnienie, przeciwwrzodowe, glikokortykosteroidy donosowe).

Nos w nos ze zdrowiem

Jeżeli suchość nosa utrzymuje się pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, należy udać się po poradę do lekarza. Jeśli suchość nie mija - pomimo stosowania środków nawilżających - może być objawem którejś z chorób ogólnoustrojowych. Rolą lekarza będzie w takim wypadku znalezienie przyczyny i zalecenie odpowiedniej terapii.


Więcej informacji o suchości nosa można znaleźć na stronie www.suchynos.pl

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT