Wszystko o wirusie HSV | Ochoroba.pl
08.10.2024 Dziś imieniny Brygidy, Loreny, Marcina


Wszystko o wirusie HSV

HSV to wirus opryszczki pospolitej przenoszony jest poprzez mikrouszkodzenia na skórze czy też śluzówce w czasie bliskiego kontaktu z zarażoną osobą. Opryszczka płciowa należy do grona najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Szacuje się, że co 5 osoba dorosła jest zarażona wirusem HSV.

Wirus HSV nie jest groźny dla życia, ale sprawia wiele bólu i jest przyczyną dyskomfortu. Co więcej jeśli pojawi się u kobiety ciężarnej bezpośrednio przed porodem stanowi postawę do wykonania cięcia cesarskiego, aby zapobiec przeniesieniu wirusa na dziecko. Wirus HSV jest niebezpieczny dla życia noworodka.
Występują dwa typy wirusa HSV:
? Wirus HSV-1- przyczyna opryszczki wargowej.
? Wirus HSV-2 - przyczyna opryszczki płciowej.
Infekcja wirusem HSV-2 występuje częściej u kobiet (ok. 1-4 kobiety), u mężczyzn (ok.1-5).     Ze względu na to, iż wirus często jest w organizmie uśpiony, nie dając żadnych objawów swego istnienia lub występujące objawy są bardzo mało nasilone osoby zakażone rzadko zgłaszają się do lekarza w związku z czym faktyczna liczba chorych jest trudna do określenia.

Jak dochodzi do zarażenia?

Wirusem HSV-2  można zarazić się  wyłącznie na drodze kontaktów seksualnych. Bywa, że objawy choroby nie zawsze są widoczne dlatego też partner może nie mieć świadomości, że jest zainfekowany.
Wirus HSV-1, również może wywołać zmiany w obrębie narządów płciowych. Do zakażenia układu moczowo-płciowego tym typem wirusa dochodzi podczas kontaktów oralnych z zainfekowaną osobą. Opryszczka narządów płciowych spowodowana wirusem HSV-1 jest mniej dokuczliwa i nawraca mniej regularnie.

Jak rozpoznać?

Opryszczkę płciową diagnozuje się na podstawie klinicznych objawów choroby czyli innymi słowy pęcherzyków w obrębie układu moczowo-płciowego. Czasami bywa konieczna analiza laboratoryjna materiału pobranego z pęcherzyków lub zmienionej skóry.  Jeśli natomiast wirus znajduje się w organizmie ale nie daje żadnych wyraźnych objawów wówczas jedynym sposobem jego diagnozy jest testy genetyczny na HSV.

Czy HSV można wyleczyć?

Nie istnieje lekarstwo, które pozwoli wyeliminować wirusa HSV raz na zawsze. Wirus pozostaje w fazie uśpionej przez całe życie. W przypadku zakażenia tego typu wirusem można jedynie stosować leczenie zachowawcze, które pomoże skrócić okres występowania uciążliwych dla pacjenta objawów oraz zapobiec ich występowania. Podjęcie leczenia zmniejsza także ryzyko przekazania jednostki chorobowej partnerowi seksualnemu.

 

Artykuł napisany przez Ogólnopolskie Laboratorium Genetyczne testDNA specjalizujące się w testach genetycznych oraz ustaleniu ojcostwa i pokrewieństwa



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT