Hipochondria | Ochoroba.pl
27.06.2019 Dziś imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława


Hipochondria

Osoby, narzekające ciągle na swoje samopoczucie, często nazywa się żartobliwie lub z lekceważeniem hipochondrykami. Towarzyszy temu przeświadczenie, że tak naprawdę nic im nie dolega. Tymczasem hipochondria jest realnym, uciążliwym zaburzeniem.

Należy do grupy zaburzeń psychicznych występujących pod postacią somatyczną. Oznacza to, że chory skarży się na objawy fizyczne, podczas gdy wyniki kolejnych badań ujawniają brak fizycznych podstaw do ich wystąpienia. Jednocześnie pacjent zazwyczaj zaprzecza możliwości psychologicznego uwarunkowania jego dolegliwości.

Objawy


Hipochondryk to osoba skoncentrowana na przejawach fizycznych, które jej zdaniem mogą świadczyć o poważnej, postępującej chorobie. Skarży się na bardzo przykre objawy, które w istocie często bywają mylnie zinterpretowanymi przejawami normalnego funkcjonowania organizmu. Chory domaga się rozlicznych badań i uporczywie nie przyjmuje do wiadomości, że stan jego zdrowia jest dobry.
Nawet, jeśli pacjent dokładnie określa chorobę, której się obawia, miewa okresy silniejszej i słabszej wiary w słuszność swojej diagnozy. W związku z tym to, co komunikuje lekarzowi, staje się niespójne. Hipochondryk poszukuje wtedy dodatkowej, zagrażającej mu choroby.
Zaburzeniu w wielu wypadkach towarzyszy obniżony nastrój i wysoki poziom lęku. Hipochondria cechuje się przewlekłym przebiegiem o zmiennym nasileniu. Występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn.

Leczenie

Hipochondryk to osoba, która nie stroni od lekarskich gabinetów, jednak leczenie przysparza szczególnych trudności. Jako pacjent zgłaszający się z objawami somatycznymi, czuje się urażony skierowaniem do psychiatry, dlatego rzadko udaje się podjąć odpowiednie kroki.

Konsekwencje

Zaburzenie to, u różnych osób i w różnych okresach ich życia, może w zmiennym stopniu utrudniać normalne funkcjonowanie. Objawy są dla hipochondryka bronią, za pomocą której niejednokrotnie (choć nie można powiedzieć, że w pełni świadomie) udaje mu się zdominować otoczenie.  


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT