Zapalenie przydatków | Ochoroba.pl
21.10.2018 Dziś imieniny Celiny, Hilarego, Janusza


Zapalenie przydatków

Choroba ta obejmuje jajniki i jajowody, najczęściej występuje u młodych kobiet. Charakterystyczne objawy to ból w podbrzuszu i podwyższona temperatura ciała.

Zapaleniem przydatków nazywa się łącznie zapalenie jajników i jajowodów, ponieważ są położone blisko siebie i stan zapalny jednego prawie zawsze obejmuje drugi. Zapalenie przydatków występuje najczęściej u młodych, aktywnych seksualnie kobiet, rzadko dotyczy dziewcząt przed pokwitaniem oraz kobiet po menopauzie. Z danych epidemiologicznych wynika, że w ciągu roku około 1-2% kobiet w wieku 15-30 lat zachoruje na zapalenie przydatków, przy czym 1/3 tych kobiet nie ukończyła jeszcze 20 lat, a 2/3 - 25. roku życia.

Bakteriami, które wywołują zapalenie przydatków najczęściej są bakterie beztlenowe, pałeczka okrężnicy (E. coli), dwoinka rzeżączki (N. gonorrhoeae), paciorkowce, gronkowce i Chlamydia trachomatis. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą wstępującą (w 90% przypadków) - poprzez pochwę, szyjkę i błonę śluzową macicy. Sprzyjają temu sytuacje, w których jest rozwarte ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, a współistniejące środowisko ułatwia przenoszenie się drobnoustrojów (krew, wydzielina). Dotyczy to takich sytuacji jak:

  - krwawienie miesiączkowe,
  - poronienie i poród przedwczesny,
  - poród i połóg,
  - wyłyżeczkowanie jamy macicy,
  - usuwanie ciąży,
  - założona wkładka wewnątrzmaciczna,
  - zabiegi ginekologiczne.

Możliwe są także zakażenia, w których bakterie poprzez krew przenoszone są z innych ognisk zapalnych (np. migdałki, zatoki, zęby) lub chorób zakaźnych (np. gruźlica, angina)

Objawy

Charakterystyczne dla zapalenia przydatków jest ból w podbrzuszu, gorączka oraz podrażnienie otrzewnej (bolesność podczas ucisku powłok brzusznych). Objawy te pojawiają się najczęściej po miesiączce lub po poronieniu. Czasem towarzyszą im: zaparcia, biegunka, kolka jelitowa, dolegliwości ze strony pęcherza moczowego. Badania laboratoryjne wykazują zwiększenie liczby krwinek białych (leukocytów) oraz przyspieszenie opadania krwinek (OB). Zapalenie przydatków może przejść w proces przewlekły. Nie występuje wówczas gorączka a bolesność uciskowa jest niewielka. Chore skarzą się na dolegliwości podczas współżycia płciowego, upławy, zaburzenia miesiączkowania i bolesne miesiączki. Powikłaniami zapalenia przydatków są: ropniaki jajowodu, ropienie jajnika, zapalenie przymacicza, niepłodność, zwiększone ryzyko ciąży jajowodowej.

Leczenie

Wynik leczenia zapalenia przydatków zależy od momentu rozpoznania. Wcześnie rozpoczęte leczenie w dużej mierze nie doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego. Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, której celem oprócz zwalczania stanu zapalnego jest również zachowanie drożności jajowodów. Dodatkowo stosuje się leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych o jednoczesnym działaniu przeciwbólowym, a także rozpuszczające zrosty i poprawiające penetrację antybiotyków do narządów miednicy mniejszej w wyniku większego przekrwienia tej okolicy. Chorym kobietom zaleca się leżenie w łóżku, dietę lekkostrawną z dużą ilością płynów oraz powstrzymanie się na czas choroby od współżycia seksualnego. U kobiet z założoną wkładką wewnątrzmaciczną powinno rozważyć się jej usunięcie, gdyż jest to potencjalna przyczyna toczącego się stanu zapalnego.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT