Zapalenie sromu | Ochoroba.pl
23.09.2018 Dziś imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli


Zapalenie sromu

zapalenie pochwy

Objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry sromu, uczuciem bólu, świądu, pieczenia. Może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, a także grzybicze lub pasożytnicze.

Zapalenie sromu rozwija się najczęściej na skutek zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz jako następstwo infekcji układu moczowego. Prawidłowa skóra sromu jest oporna na zakażenia bakteriami bytującymi w tej okolicy, jednakże odporność ta może zostać osłabiona przez cukrzycę i towarzyszący jej cukromocz, zmniejszenie poziomu estrogenów po okresie klimakterium oraz zaniedbania higieniczne. Niekiedy zapalenia skóry sromu mogą być spowodowane nadwrażliwością na środki chemiczne takie jak leki, środki do higieny intymnej, prezerwatywy, krążki dopochwowe.

Wśród czynników wywołujących zapalenia sromu można wyróżnić:

? zapalenia wirusowe- wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i opryszczki (HSV);
? zapalenia bakteryjne- wywoływane przez dwoinkę rzeżączki, krętek kiły, chlamydię;
? zapalenia grzybicze- wywoływane przez drożdżaki;
? zakażenia pasożytnicze- wywoływane przez świerzb, wszawicę łonową oraz owsiki.

Objawy

Niezależnie od przyczyny zapalenie sromu objawia się zaczerwienieniem i obrzęknięciem skóry sromu, podwyższoną temperaturą, pieczeniem, bólem i świądem w okolicy sromu. W zakażeniach wirusem HPV na skórze pojawiają się brodawczaki wielkości od 1mm do 2 cm.
Zakażenia drożdżakowate występują szczególnie często u chorych z cukrzycą i cukromoczem. Jest też częstym zakażeniem w ciąży, u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję i antybiotykoterapię. Wówczas cały srom jest zmieniony zapalnie.

Leczenie

W leczeniu zakażeń zewnętrznych organów rodnych kobiety stosuje się miejscowo środki bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne mające postać kremów, maści lub zasypek. Stany zapalne sromu mają tendencję do nawracania, dlatego należy dążyć do wyeliminowania pierwotnej przyczyny.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT