Miastenia | Ochoroba.pl
11.07.2020 Dziś imieniny Benedykta, Kariny, Olgi


Miastenia

Pojawia się wskutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który atakuje miejsca kontaktu nerwów z mięśniami. Objawia się obniżeniem sprawności mięśni szkieletowych, w tym mięśni powiek i gardła.

Jest to przewlekła choroba charakteryzująca się osłabieniem i zmęczeniem mięśni szkieletowych występującym po wysiłku fizycznym. Podłożem choroby jest reakcja autoimmunologiczna z wytwarzaniem i obecnością we krwi przeciwciał przeciw receptorom acetylocholinowym mięśni szkieletowych. Występuje około 3-7 przypadków na 100 000 ludności. Częściej chorują kobiety (3:2). Szczyt zachorowalności występuje w trzeciej (kobiety) i piątej dekadzie życia (mężczyźni).


Rozwój objawów
Chorzy początkowo zauważają nadmierną męczliwość pojedynczych mięśni, która narasta w miarę trwania wysiłku fizycznego. Osłabienie mięśni wycofuje się w spoczynku zazwyczaj w ciągu kilku minut. Objawy występują najczęściej w ciągu dnia a największe nasilenie następuje wieczorem. Początkowe objawy to najczęściej opadanie powiek, podwójne widzenie, zaburzenia mowy i połykania. Chory mówi przez nos, siła głosu słabnie podczas wypowiedzi. Krztusi się podczas jedzenia, chory ma trudności z przeżuwaniem. Często utrudnione jest utrzymanie głowy prosto. Dalszy rozwój choroby powoduje osłabienie mięśni kończyn i tułowia. Miastenia często przebiega z innymi zaburzeniami autoimmunologicznymi i nowotworem grasicy. Objawy miastenii mogą się nasilać w wyniku nadczynności i niedoczynności tarczycy, zakażenia, bądź stosowania niektórych leków. W przebiegu długoletniej miastenii może dojść do rozwoju nowotworu grasicy.

Diagnoza i leczenie
Aby rozpoznać miastenię należy przeprowadzić badanie EMG oraz wykryć we krwi przeciwciała przeciw receptorom acetylocholinowym. Należy wykonać również zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, żeby wykluczyć grasiczaka. Leczeniem jest podawanie leków z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy, glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych. U chorych do 60 roku życia wskazane jest operacyjne usunięcie grasicy. Zabieg ten może po dłuższym czasie doprowadzić do remisji albo, co najmniej do zmniejszenia objawów.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT