Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona | Ochoroba.pl
18.04.2024 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy


Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona

Choroba ta jest wywołana nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, skierowaną przeciwko strukturom własnego organizmu. Przejawia się głównie osłabieniem i męczliwością mięśni kończyn i tułowia.

Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona (LEMS) to schorzenie autoimmunologiczne, w którym dochodzi do powstania patologicznych przeciwciał przeciw kanałom wapniowym zakończeń nerwowych. Prowadzi to do zmniejszenia uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych, co skutkuje osłabieniem skurczu mięśni. Choroba w 2/3 przypadków towarzyszy nowotworowi, najczęściej rakowi oskrzela. Statystycznie mężczyźni chorują częściej niż kobiety.

Objawy

Głównymi objawami są osłabienie i męczliwość mięśni kończyn i tułowia. Siła mięśni przejściowo się zwiększa w trakcie czynności. Choroba zaczyna się w kończynach dolnych i w trakcie jej przebiegu dołączają się objawy ze strony kończyny górnej i opadanie powiek. Do objawów zespołu miastenicznego Lamberta-Eatona należy również suchość w ustach, zmniejszone łzawienie, impotencja i bóle mięśniowe.

Diagnostyka i leczenie

W celu rozpoznania LEMS należy przeprowadzić badanie elektromiograficzne oraz przeprowadzić diagnostykę w kierunku nowotworu. Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona może wystąpić zanim pojawi się nowotwór. Dlatego należy wykonywać badania kontrolne w ciągu co najmniej trzech lat. Leczenie LEMS polega na podawaniu leków zwiększających poziom wapnia w zakończeniach nerwowych. Można również podawać glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne oraz immunoglobuliny.

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT