Rak podstawnokomórkowy | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


Rak podstawnokomórkowy

To zazwyczaj łagodna postać nowotworu skóry, niedająca przerzutów do węzłów chłonnych. Pojawia się u osób starszych, głównie narażonych na duże nasłonecznienie.

Rak podstawnokomórkowy (BCC) jest to najczęstsza postać nowotworów skóry. Rozwija się powoli i na ogół nie daje przerzutów. Czynnikami wyzwalającymi mogą być promienie słoneczne, stąd znacznie częstsze występowanie raków w krajach o dużym nasłonecznieniu i u osób o bardzo jasnej delikatnej skórze. Istnieje także pewna predyspozycja rodzinna do wystąpienia raka podstawnokomórkowego.

Rozwój choroby

BCC występuje w starszym wieku, u młodszych osób jest rzadki, nie spotyka się go u dzieci. Najczęściej nowotwór przybiera postać niewielkiego guzka otoczonego perłowatym wałem. Jest to guzkowa odmiana BCC. Zmiana powoli się powiększa, krwawi przy lekkim zadrapaniu lub stale sączy się z niej płyn. Zmiany mogą ulegać wrzodzeniu na powierzchni. Często ten typ BCC umiejscawia się na skórze twarzy. Odmiana wrzodziejąca raka podstawnokomórkowego może drążyć głęboko, niszcząc mięśnie i kości. Rak podstawnokomórkowy bardzo rzadko daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie raka podstawnokomórkowego można postawić na podstawie charakterystycznych objawów i przeprowadzeniu badania histologicznego materiału pobranego ze zmienionego miejsca. Leczeniem BCC jest usunięcie chirurgiczne bądź laserowe zmiany lub też jej zamrożenie ciekłym azotem. Zmiany drobne i powierzchowne można smarować maściami zawierającymi leki pobudzające odpowiedź immunologiczną organizmu. W przypadku dużych nowotworów, które umiejscowione są w miejscach uniemożliwiających inne postępowanie, stosuje się naświetlania promieniami Roentgena.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT