Rak kolczystokomórkowy | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


Rak kolczystokomórkowy

To złośliwy nowotwór skóry, często dający przerzuty. Wykrycie choroby na jej wczesnym etapie, kiedy zmiany są niewielkie, daje duże szanse całkowitego wyleczenia.

Rak kolczystokomórkowy (SCC) jest to nowotwór skóry o znacznej złośliwości, dający przerzuty, głównie do węzłów chłonnych. Nowotwór ten jest znacznie rzadszy niż rak podstawnokomórkowy. Czynnikami prowokującymi wystąpienie raka są drażnienie mechaniczne blizn pooparzeniowych, środki chemiczne, przewlekłe działanie promieni słonecznych. Umiejscowienie nowotworu jest rozmaite, często na pograniczu skóry i błony śluzowej i skóry- na wardze dolnej, w okolicy oczodołów, nosa i narządów płciowych.

Zmiany skórne mają postać brodawkującą lub wrzodziejącą, mogą drążyć głęboko niszcząc okoliczne tkanki. W raku kolczystokomórkowym brak jest perłowatego wału charakterystycznego dla raka podstawnokomórkowego. Przebieg choroby zależy od umiejscowienia i głębokości naciekania. Przerzuty występują zwłaszcza w rakach usadowionych na pograniczu skóry i błon śluzowych. Częstość przerzutów oceniana jest na 2,5-50%.

Leczenie raka kolczystokomórkowego polega na chirurgicznym, ewentualnie laserowym, usunięciu zmiany. Na ranę można zastosować przeszczep skóry. Odsetek wyleczeń w rakach skóry wielkości do 2-3 cm wynosi ponad 90%.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT