Może pojawić się u osób nieprzestrzegających higieny, osłabionych i starszych. To stan zapalny w obrębie powieki wywołany infekcją gronkowcem złocistym.
Jęczmień tworzy się w wyniku infekcji ujść gruczołów powieki gronkowcem złocistym. Zakażenie może powstać u osób nieprzestrzegających higieny lub towarzyszyć innym chorobom, np. zapaleniu spojówek, cukrzycy. Pojawieniu się jęczmienia sprzyja spadek odporności organizmu, np. po przebytym przeziębieniu lub w na skutek przedłużającego się stresu. Statystycznie jęczmień częściej dotyka ludzi o jasnej karnacji, osoby, które mimo wady wzroku nie noszą okularów korekcyjnych, oraz ludzi starszych.
Dwie formy jęczmienia
Jęczmień występuje w postaci zewnętrznej i wewnętrznej. Jęczmień wewnętrzny objawia się rumieniowatym obrzękiem i dużą bolesnością zainfekowanej części powieki. Zazwyczaj zapalenie mija samoistnie po kilku dniach. Jęczmień zewnętrzny spowodowany jest ropnym zapaleniem gruczołów rzęskowych. Obrzęk i bolesność są mniej nasilone niż objawy jęczmienia wewnętrznego. Wzdłuż rzęsy wydobywa się wówczas ropna treść.
Kiedy trzeba leczyć
Jęczmień zwykle sam pęka lub zasycha w ciągu tygodnia. Nie należy próbować go rozcinać samodzielnie. Aby przyspieszyć proces zdrowienia można stosować ciepłe kompresy lub maści okulistycznych na powieki. Dodatkowo w przypadku jęczmienia wewnętrznego można stosować krople do przemywania oczu, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Przy nawracających jęczmieniach okulista może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może być interwencja chirurgiczna. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę - spowodowaną blokadą gruczołów łojowych, które natłuszczają powiekę.