Czerniak skóry | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


Czerniak skóry

Pod tą nazwą kryje się kilka odmian tego złośliwego nowotworu skóry. Różnią się one tempem rozwoju i rozpowszechnieniem w poszczególnych grupach wiekowych.

Czerniak złośliwy jest to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Powstaje w skórze niezmienionej lub w obrębie znamion barwnikowych.

Czynniki ryzyka

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększają:

? czerniak w rodzinie,
? wrodzone znamiona,
? bardzo duża liczba znamion barwnikowych (>50),
? jasna karnacja,
? przewlekła ekspozycja na światło słoneczne.

Typy czerniaka

Rozróżnia się 4 typy czerniaka w zależności od zmian, z jakich powstają oraz sposobu szerzenia się nowotworu.
1. Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej (plamy barwy jasno- lub ciemnobrunatnej zajmującej najczęściej tułów) występuje w 5-10% przypadków. Cechuje się wieloletnim przebiegiem, jest częstszy u osób w starszym wieku. Zmiany prawie zawsze umiejscowione są na twarzy lub w innych okolicach odsłoniętych. Pierwszym objawem zezłośliwienia jest powstanie wyczuwalnych guzków. Jest to stosunkowo łagodna odmiana czerniaka.
2. Czerniak szerzący się powierzchownie jest najczęstszą odmianą, występującą u 60-70% pacjentów. Wywodzi się często ze znamion barwnikowych. Występuje się średnim wieku. Cechą charakterystyczną jest nierównomiernie przebarwiona plama z nieregularnymi, drobnymi guzkami. Zajmuje okolice odsłonięte, u kobiet ? kończyny dolne, i osłonięte ? tułów u mężczyzn. Rozwój jest powolny ? wielomiesięczny lub kilkuletni. Początek rozwoju czerniaka na podłożu znamienia cechuje się powiększeniem i zmianą zabarwienia znamienia z pojawieniem się czerwonej obwódki zapalnej.
3. Najcięższą odmianą czerniaka, która występuje w 10-30% przypadków jest czerniak guzkowy. Wywodzi się ze znamion barwnikowych, ale może także powstać na zdrowej skórze. Jest to guzek przebarwiony, szybko powiększający się i ulegający wrzodzeniu. Najczęściej umiejscawia się na głowie, plecach i karku. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Przebieg jest zwykle szybki od kilku miesięcy do 1 roku.
4. Ostatnią odmianą są czerniaki umiejscowione na kończynach. Występują w ok. 5%, najczęściej u ludzi starszych i wywodzą się z plam soczewicowatych. Zajmują głównie okolice około- i podpaznokciowe stóp i dłoni. Plamy ulegają rozpadowi niszcząc płytkę paznokciową. Rozwijają się powoli (1-3 lata).
Przerzuty w czerniaku powstają drogą naczyń chłonnych lub krwionośnych. Częste są przerzuty do skóry, węzłów chłonnych, płuc, wątroby, mózgu i kości. Najgorzej rokują zmiany umiejscowione na tułowiu.

Leczenie nowotworu

Czerniaka usuwa się chirurgicznie z marginesem tkanki zdrowej. Istnieją próby ze szczepionkami i terapią genową. Żadna z tych eksperymentalnych terapii nie została jeszcze wprowadzona do lecznictwa.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT