Skóra wrażliwa - kiedy występuje i jak ją pielęgnować - porady lekarza dermatologa | Ochoroba.pl
14.04.2021 Dziś imieniny Bernarda, Martyny, Waleriana


Skóra wrażliwa - kiedy występuje i jak ją pielęgnować - porady lekarza dermatologa

cera.jpg

O skórze wrażliwej, przyczynach jej występowania, pielęgnacji oraz zaleceniach dla osób, których dotyczy problem skóry wrażliwej rozmawiamy ze specjalistą dermatologiem Alicją Bujakiewicz-Krześniak.

Kiedy mówimy o skórze wrażliwe ?

O skórze wrażliwej mówimy wtedy gdy jest to skóra, która reaguje nadmiernymi czynnikami podrażnienia na różne wpływy środowiska zewnętrznego, jak również kosmetyki. Pacjenci odczuwają swędzenie, zaczerwienie, łuszczenie, pieczenie, mrowienie. Po umyciu taka skóra daje uczucie ściągania. Takich pacjentów, którzy skarżą się na ten problem jest coraz więcej. Obecne statystyki mówią, że około 40 proc. pacjentów ma problem skóry wrażliwej.

Czy o skórze wrażliwej możemy mówić tylko przy jednym typie skóry, np. suchej?

Skóra wrażliwa, to może być skóra każdego rodzaju: sucha, tłusta, albo też skóra reagująca odczynem naczyniowym, kiedy rozszerzają się nadmiernie naczynia pod wpływem różnych bodźców, emocji, zmian temperatury - to również jest skóra wrażliwa.

Z czego wynika nadwrażliwość skóry i jak powinniśmy ją pielęgnować.

Nadwrażliwość skóry wynika z zawartych w kosmetykach detergentów, mocnych środków myjących i odłuszczających jak również zmian środowiska zewnętrznego. Przy zmianach temperatury, przy wysokim nasłonecznieniu czy też przy wietrze, ta skóra zachowuje się w sposób nadwrażliwy. Reaguje czynnikami podrażnienia. Taka skóra powinna być odpowiednio pielęgnowana. Trzeba używać delikatnych środków myjących, najlepiej środków, które nie zawierają mydła. Są to tzw. syndety czyli środki myjące  o odpowiednim PH. Najlepiej jeśli jest to PH kwaśne lub neutralne, bo wtedy jest ono bardzo pożyteczne, zdrowe dla tego rodzaju skóry. Pacjenci ze skórą wrażliwą muszą używać dużej ilości kosmetyków. Często jest tak, że kobiety bojąc się, że po kosmetyku, po kremie będą miały uczucie pieczenia zaprzestają używania kosmetyków. I jest to błąd. Te osoby muszą używać kosmetyków, ale mają to być kosmetyki odpowiednio dobrane do tego rodzaju skóry. Również mężczyźni z typem skóry wrażliwej, muszą unikać preparatów, które zawierają alkohol, bo te preparaty będą oczywiście tę skórę podrażniały. A również i mężczyźni skórę wrażliwą także posiadają.

Czy osoby ze skórą tłustą są mniej zagrożone na wystąpienie podrażnień ?

Skóra wrażliwa to może być również skóra tłusta, czasem trądzikowa. Wydawać by się mogło, że skóra tłusta jest skórą odporną, tak się uważało przez wiele lat. Obecnie wiadomo, że nawet przy takim rodzaju skóry trzeba bardzo uważać, stosować preparaty do skóry wrażliwej, delikatne środki myjące, nie używać preparatów na alkoholu bo skórę tłustą również można bardzo łatwo podrażnić.

O czym jeszcze powinni pamiętać osoby ze skórą wrażliwą ?

Ważna jest również ochrona skóry wrażliwej przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też pacjenci tacy powinni używać kremów z wysokimi filtrami, a także nie narażać się na bardzo wysokie promieniowanie słoneczne. Ponadto pacjenci ze skórą wrażliwą często trafiają do gabinetów dermatologicznych gdyż ich uszkodzona bariera lipidowa powoduje, że łatwo uczulają na składowe kosmetyków. Są to głównie uczulenia na środki zapachowe, konserwujące, które są w kosmetykach i na to trzeba uważać stosując właściwe preparaty.

Dziękujemy za rozmowę

 

Alergolog-dermatolog Alicja Bujakiewicz-Krześniak

Autor: Redakcja Ochoroba.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT