Urazy: skręcenia i zwichnięcia | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny


Urazy: skręcenia i zwichnięcia

Najczęstszymi urazami stawów są skręcenia i zwichnięcia. Staw jest ruchomym połączeniem pomiędzy składnikami szkieletu człowieka, czyli kośćmi.

Skręcenie powstaje po zbyt gwałtownym, najczęściej przypadkowym ruchu stawu. Powierzchnie stawowe na pewien czas przesuwają się względem siebie, po czym wracają do poprzedniego położenia. Jeśli skręcenie jest silne może zostać zerwana torebka stawowa, której funkcją jest amortyzowanie stawu. Mogą zostać także zerwane więzadła (pasmo włókien zbudowanych z tkanki łącznej odpowiedzialne za utrzymanie połączenia kości). Pierwsze objawy to silny ból, obrzęk i trudności w poruszaniu skręconą częścią ciała.

Zwichnięcie z kolei to stan, w którym kości tworzące staw, straciły ze sobą połączenie. W tym przypadku oprócz więzadeł i torebki stawowej uszkodzeniu mogą ulec także naczynia krwionośne. Poszkodowana osoba nie jest w stanie poruszyć zwichniętą kończyną.

Innym skutkiem urazów jest złamanie. Polega ono na przerwaniu ciągłości kości. Objawia się silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem w miejscu uszkodzenia.

Pierwsza pomoc w każdym z tych przypadku jest unieruchomienie chorego i jak najszybszy kontakt z odpowiednim lekarzem, czyli chirurgiem lub ortopedą.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT