Zapalenie wyrostka robaczkowego | Ochoroba.pl
21.06.2018 Dziś imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa


Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zdarzyć się w każdym wieku. Najczęściej występuje między 20 a 30 rokiem życia. Przyczynami zapalenia mogą być pasożyty, bakterie lub ucisk wyrostka, gdy jest nieprawidłowo ułożony. Ryzyko choroby zwiększa się u osób, u których ostatnio rozpoznano zakażenie tasiemcem lub wirusową infekcję przewodu pokarmowego.

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? W czasie gdy rozwija się infekcja, wyrostek staje się obrzęknięty i stopniowo wypełnia się ropą. Ból początkowo pojawia się w górnej części brzucha. Po kilku godzinach chory czuje go po prawej stronie, już w dolnej partii brzucha. Ból nasila się podczas kaszlu i ruchów. Dodatkowo występują wymioty i wysoka temperatura, nawet do 38°C. Charakterystycznym objawem jest nasilanie się bólu przy przyciąganiu prawej nogi do tułowia a także po ucisku w okolicach wyrostka tzw. objaw Blumberga. Zapalenie wyrostka robaczkowego potwierdza się badaniem krwi. Zwykle wymaga ono wykonania appendektomii czyli usunięcia wyrostka przez chirurgów.

Powikłaniami zapalenia wyrostka mogą być zapalenie otrzewnej i żyły wrotnej, a także pojawienie się przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT