Nieregularny okres lub jego brak | Ochoroba.pl
17.01.2025 Dziś imieniny Antoniego, Henryki, Mariana


Nieregularny okres lub jego brak

Nieregularny okres

Nieregularny okres zdarza się bardzo wielu kobietom. Kiedy możemy mówić o zbyt długim cyklu miesiączkowym, a kiedy o zbyt krótkim? Najwięcej kobiet miesiączkuje 11-13 razy w ciągu roku, czyli średnio co 28 dni. Uznaje się, że ze zbyt długim odstępem między krwawieniami mamy do czynienia, gdy wynosi on więcej niż 36 dni. Z kolei o zbyt krótkim cyklu możemy mówić, gdy odstęp między krwawieniami wynosi poniżej 21 dni. Zazwyczaj za normę uważa się stan, gdy miesiączki pojawiają się nie częściej niż co 24 dni, a maksymalny odstęp między nimi nie jest dłuższy niż 31 dni. Wykraczanie poza ten przedział jest nieprawidłowym objawem, ale tak naprawdę nie musi oznaczać niczego poważnego.Tym niemniej kobiety ze zbyt długimi i zbyt krótkimi okresami powinny zasięgnąć porady ginekologa.

Brak miesiączki

Z kolei o braku miesiączkowania lekarze mówią, gdy okres między następującymi po sobie krwawieniami wynosi ponad 3 miesiące. Najczęstszą przyczyną braku okresu jest ciąża. Dlatego pierwszym, co można zrobić w tym wypadku, jest kupno i wykonanie domowego testu ciążowego, który pozwoli sprawdzić czy rzeczywiście nie doszło do zapłodnienia. W tym przypadku na ciążę mogą wskazywać inne objawy. Należy pamiętać, że mimo braku miesiączki nadal istnieje możliwość zajścia w ciążę (oczywiście, jeśli nie używamy antykoncepcji hormonalnej).

Lekarze niekiedy nie polecają leczenia zbyt częstych miesiączek, jeśli nie prowadzą one do niedokrwistości i nie są nazbyt obfite. Jeśli jednak stwierdziłaś u siebie nieregularność warto skontaktować się z lekarzem. W przypadku braku miesiączki wizyta jest konieczna, by wykluczyć chorobę. Warto pamiętać, że brak miesiączki może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy oraz innych chorób.

Dlaczego okres bywa nieregularny?

Okres często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania. Dzieje się tak, ponieważ młody organizm nie uzyskał jeszcze pełnej równowagi hormonalnej. Podobnie jest w ostatnich latach miesiączkowania, gdy spada w organizmie poziom hormonów żeńskich. W tym znaczeniu rozregulowanie okresu może być zwiastunem menopauzy.

Jeśli nie jesteś w ciąży, przyczyną nieregularności lub dłuższego niż 3 miesiące braku okresu mogą być:

  • Nadmierny wysiłek fizyczny. Występowanie braku okresu jest częste wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport.
  • Stres.
  • Zmiana wagi.
  • Zaburzenia łaknienia, takie jak bulimia i anoreksja.
  • Antykoncepcja hormonalna (zmienia ona częstotliwość miesiączki).
  • Niektóre choroby, w tym choroby organów płciowych. Nie jest to jednak częsty przypadek.
  • Problemy hormonalne. Nieregularność jest tutaj spowodowana zmianami w poziomie hormonów, które regulują występowanie miesiączki.
  • Zażywanie narkotyków.
  • Karmienie piersią. U wielu kobiet regularny okres wraca dopiero po zakończeniu karmienia.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT