Czy test ciążowy może się mylić? | Ochoroba.pl
26.02.2024 Dziś imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława


Ciąża

Czy test ciążowy może się mylić?

dziewczyna

Każda kobieta, która zetknęła się kiedykolwiek z testem ciążowym, zadawała sobie pytanie, czy może mu ufać.

 

Na wstępie podkreślmy - pomyłki testów ciążowych to rzadki przypadek, najczęściej wynikający z błędu osoby, która test wykonuje.

Pomyłka może się wydarzyć, jeśli:

  • przeprowadzimy test zbyt wcześnie.

Hormon choriongonadotropiny, na którego podstawie stwierdza test ciążę, może być jeszcze w zbyt małej ilości we krwi i moczu. Wówczas test może wypaść negatywnie. U niektórych kobiet test we wczesnym stadium ciąży może wypadać negatywnie, właśnie z powodu wolniejszego pojawiania się hormonu w organizmie.

  • niewłaściwie przeprowadzimy test np. w złych warunkach albo odczytamy wyniki za wcześnie lub zbyt późno.
  • wypijemy zbyt dużą ilość płynów przed badaniem. Zmniejsza to szanse wykrycia ciąży w pierwszym okresie. Mocz jest wtedy mocniej rozcieńczony i badanie może wypaść negatywnie. Testy przeprowadza się zwykle rano, gdy mocz jest oddawany po co najmniej kilku godzinach przerwy od ostatniego oddawania. Wówczas stężenie hormonu choriongonadotropiny jest najwyższe.
  • zażywamy niektóre leki, które wypaczają wynik testu (informacje o tych lekach znaleźć możemy na ulotce dołączonej do testu; takimi środkami mogą być na przykład środki wspomagające płodność zawierające hormon, który wykrywa test).

Nie jest prawdą, że alkohol lub narkotyki wpływają na wynik testu. Należy jednak stronić od tego rodzaju używek, zwłaszcza jeśli spodziewamy się, iż możemy być w ciąży.

Zazwyczaj nie możemy być jeszcze pewne wyniku, ponieważ jest zbyt wcześniej na przeprowadzenie tego typu badanie. Warto pamiętać, że test powinno przeprowadzić się w pierwszym dniu spodziewanego wystąpienia krwawienia (a więc zwykle jakieś 2 tygodnie po spodziewanym zapłodnieniu) Wcześniejsze wykonanie testu, zwiększa prawdopodobieństwo fałszywego wyniku. Z tego powodu zaleca się również, by test, niezależnie od wyniku, powtórzyć po 2-3 dniach. Jeśli wynik jest mimo to negatywny, a miesiączka wciąż nie pojawia się, należy zgłosić się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyn tego stanu.

 

Czy są szybsze metody niż domowy test? Jedynie test krwi jest w stanie stwierdzić ciążę wcześniej niż domowy test ciążowy. Test krwi daje właściwe wyniki już nawet 6 dni po tym jak zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Z kolei badanie ultrasonograficzne w dużo późniejszym etapie potwierdza ciążę niż badanie krwi lub zwykły test.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT